Władze Fundacji

Kierunki działania Fundacji wyznacza Rada

W skład Rady wchodzi od siedmiu do dziewięciu osób. Zasiadają w niej posłowie i senatorowie oraz inne osoby, które mają doświadczenie w zakresie współpracy rozwojowej.
Członków Rady oraz przewodniczącego powołuje minister spraw zagranicznych.

Przewodniczący Rady

Przewodniczącym Rady jest podsekretarz stanu w MSZ, który odpowiada za współpracę rozwojową.

Prezes zarządu FSM

Bieżącą działalnością Fundacji kieruje prezes zarządu. Powołuje go minister spraw zagranicznych na 3-letnią kadencję po zasięgnięciu opinii rady.

Sprawozdania

Fundacja przedkłada sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych coroczne sprawozdania z realizacji zadań z zakresu współpracy rozwojowej.

Rada Fundacji

Jakub Wiśniewski – Przewodniczący Rady FSM 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Krajowy Koordynator Współpracy Rozwojowej, doktor nauk politycznych, urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Był członkiem rad naukowych i programowych PISM, Instytutu Zachodniego, Ośrodka Studiów Wschodnich i Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej. W MSZ koordynuje problematykę współpracy rozwojowej i ekonomicznej, praw człowieka, wyzwań globalnych, a także aktywności RP w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych.  Odpowiada za problematykę dotyczącą relacji z państwami Ameryki Łacińskiej. Ponadto koordynuje sprawy z zakresu strategii i programowania polskiej polityki zagranicznej. 

 

Marcin Bosacki 

Dziennikarz, w latach 2013-2016 ambasador RP w Kanadzie, wcześniej senator, a obecnie poseł na Sejm X kadencji (KO). Przewodniczący Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej oraz Podkomisji stałej do spraw współpracy z zagranicą i NATO. Członek Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą, zasiada m.in. w Polsko-Mołdawskiej Grupie Parlamentarnej. 

 

Maciej Konieczny 

Działacz społeczny, polityk, współzałożyciel partii Razem, poseł IX i X kadencji Sejmu RP (Nowa Lewica). W obecnej kadencji Sejmu pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, jest członkiem m.in. Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz przewodniczącym Polsko-Palestyńskiej Grupy Parlamentarnej. Na przestrzeni lat angażował się w działalność społeczną i polityczną, będąc aktywistą i animatorem oddolnych ruchów społecznych. Z wykształcenia kulturoznawca.  

 

Anna Radwan-Röhrenschef 

Socjolożka, działaczka społeczna i polityczna, w latach 2007–2015 prezes zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Od 2024 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie odpowiada za sprawy dialogu społecznego w odniesieniu do polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej, wymiar obywatelski i samorządowy polityki zagranicznej oraz działalność informacyjną i edukacyjną służącą rozpowszechnianiu wiedzy o integracji europejskiej. 

 

Krzysztof Stanowski 

Działacz społeczny, urzędnik państwowy i samorządowy, harcmistrz. W latach 2007–2010 podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, w latach 2010–2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 2012–2017 prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, od 2017 dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej w Lublinie. 

 

Konrad Szymański 

Polityk, publicysta, analityk spraw europejskich. Poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji (2004–2014), wiceminister spraw zagranicznych (2015–2019), minister-członek Rady Ministrów (2019–2020), a następnie minister do spraw Unii Europejskiej (2020–2022). Obecnie zajmuje stanowisko Zastępcy Dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

 

Robert Tyszkiewicz 

Polityk, wydawca, przedsiębiorca, działacz społeczny, poseł na Sejm V-IX kadencji. Zaangażowany w działania na rzecz Polaków na Białorusi oraz białoruskich środowisk prodemokratycznych. Obecnie pełni funkcję doradcy marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej do spraw Polonii.  

 

Aleksandra Wiśniewska 

Działaczka humanitarna, społeczna i polityczna, politolożka, posłanka na Sejm X kadencji (KO). Członkini Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Przewodnicząca Zespołu Parlamentarnego Polska-USA, wiceprzewodnicząca Polsko-Ukraińskiej oraz Polsko-Tajlandzkiej Grupy Parlamentarnej, pełni także funkcję sekretarza Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnej Białorusi oraz przynależy m.in. do Polsko-Gruzińskiej i Polsko-Mołdawskiej Grupy Parlamentarnej. 

 

Maciej Żywno 

Polityk, pedagog, nauczyciel akademicki, animator społeczny i urzędnik samorządowy. Obecnie senator XI kadencji (Trzecia Droga) i wicemarszałek Senatu. W latach 2007–2014 wojewoda podlaski, następnie do 2018 roku wicemarszałek województwa podlaskiego. Jest członkiem m.in. Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP. 

Prezeska Zarządu

Justyna Janiszewska

 

 

 

 

 

 


fot. Kasia Dobosz

Skip to content