Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM) jest fundacją Skarbu Państwa nadzorowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. FSM prowadzi działania w zakresie współpracy rozwojowej na rzecz innych państw. Kładzie nacisk na wspieranie przemian demokratycznych, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, zasad dobrego rządzenia, rozwój lokalny, wsparcie transformacji gospodarczej i ustrojowej oraz dostęp do informacji i przestrzeganie praw człowieka.
Głównym obszarem działalności FSM są kraje Partnerstwa Wschodniego, zwłaszcza Ukraina, Mołdawia i Gruzja, gdzie FSM posiada przedstawicielstwa, ale również Armenia oraz wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa. W przeszłości FSM finansował projekty polskich organizacji pozarządowych realizowane w Tadżykistanie, Kirgistanie, Tunezji i Mjanmie. FSM posiada ocenę filarową Komisji Europejskiej, która upoważnia organizację do realizacji projektów ze środków UE w ramach tzw. współpracy delegowanej. FSM pełni również rolę polskiego punktu kontaktowego dla międzynarodowych misji obserwacji wyborów w ramach OBWE.
Działania FSM finansowane są ze środków polskiej współpracy rozwojowej, będących w dyspozycji MSZ, w tym m.in. na organizację konkursów dla polskich podmiotów. Na realizację projektów własnych FSM pozyskuje środki od innych donatorów m.in. Unii Europejskiej.
Kierunki działania FSM wyznacza Rada. W Radzie FSM zasiadają posłowie i senatorowie oraz inne osoby posiadające doświadczenie w zakresie współpracy rozwojowej. Przewodniczącym Rady FSM jest Podsekretarz Stanu w MSZ odpowiedzialny za współpracę rozwojową i jednocześnie Krajowy Koordynator Współpracy Rozwojowej. Przewodniczącego oraz członków Rady powołuje Minister Spraw Zagranicznych.
Bieżącą działalnością FSM kieruje Zarząd powoływany na trzyletnią kadencję przez Ministra Spraw Zagranicznych po zasięgnięciu opinii Rady. FSM przedkłada sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych coroczne sprawozdanie ze swej działalności. Minister Spraw Zagranicznych – na mocy Ustawy o współpracy rozwojowej z 2011 roku – może zlecać FSM realizację zadań w zakresie pomocy rozwojowej. Realizując swoje cele, FSM współpracuje z polskimi i zagranicznymi organami administracji publicznej, jednostkami samorządu terytorialnego, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorcami.
Historia Fundacji Solidarności Międzynarodowej:
FSM został powołany w 1997 roku z inicjatywy Prezydenta RP, który sprawuje nad nim honorowy patronat. W pierwszych latach istnienia – jako Polska Fundacja Transformacji Rynkowej „Wiedzieć Jak” – FSM koncentrował się na udzielaniu pomocy krajom przechodzącym transformację rynkową, między innymi realizując projekty na rzecz Ukrainy, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji. Wydano wówczas cykl publikacji poświęconych polskim doświadczeniom transformacyjnym. W 2002 roku FSM zmienił nazwę na Polska Fundacja Współpracy Międzynarodowej „Wiedzieć Jak”. W 2005 roku działalność Fundacji została zawieszona.
W związku z rosnącym zaangażowaniem Polski we współpracę rozwojową oraz potrzebą wsparcia przemian demokratycznych w innych krajach Minister Spraw Zagranicznych podjął w 2011 roku decyzję o reaktywowaniu Fundacji i uwzględnieniu jej w ustawie o współpracy rozwojowej. W 2012 roku Fundacja rozpoczęła organizację wyjazdów polskich obserwatorów w ramach misji wyborczych. Zaś w 2013 roku Fundacja przyjęła nazwę Fundacja Solidarności Międzynarodowej. W tym samym roku otwarto Przedstawicielstwo FSM w Kiszyniowie, a w 2019 roku w Kijowie i Tbilisi. W 2023 roku FSM otrzymał ocenę filarową Komisji Europejskiej, uzyskując tym samym możliwość realizowania projektów ze środków UE w ramach tzw. współpracy delegowanej. Znakiem graficznym FSM jest logo pierwszej polskiej prezydencji w UE w 2011 roku.