Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Mołdawia: mistrzowie wychowują mistrzów

Mołdawia: mistrzowie wychowują mistrzów

„Fakt, że jesteś mistrzem i masz medale, to nie wszystko. Mistrz ma obowiązek wychować swoich następców” tymi słowami Igor Mocanu, champion taekwondo, przywitał gości podczas uroczystego otwarcia Klubu Sportowego we wsi Zubrești. Jego sportowa inicjatywa jest jednym z projektów finansowanych przez naszą Fundację w ramach Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich LEADER-EU 2.0 w Mołdawii.

Igor Mocanu, mołdawski mistrz taekwondo

Igor Mocanu to mołdawski sportowiec, który przez całą swoją karierę osiągał znakomite wyniki w krajowych i europejskich zawodach taekwondo. Jednak zdobywanie medali i nagród to dla niego zbyt mało. Igor od dawna chciał się dzielić swoją wiedzą z innymi i zarażać ich pasją do uprawianej przez siebie dyscypliny.

Przez pewien czas mieszkał za granicą. Gdy powrócił do kraju, postanowił zaangażować się w działalność społeczną i pomóc w aktywizacji młodzieży z terenów wiejskich. Szczególnie zależało mu na wsparciu młodzieży w tych regionach, gdzie perspektywy na rozwój są niewielkie. W ten sposób wpadł na pomysł zostania trenerem sztuk walki w rodzinnej miejscowości – mołdawskiej wiosce Zubrești.

Wsparcie na start

Przeszkodą na drodze do tego celu okazały się kwestie formalne. Znalezienie odpowiedniej sali gimnastycznej, a następnie legalizacja działalności, potrafią być prawdziwym biurokratycznym wyzwaniem dla niedoświadczonych w tym zakresie osób. By ułatwić im start, zainicjowaliśmy utworzenie sieci Lokalnych Grup Działania (LGD).

W skład LGD wchodzą lokalni przedstawiciele trzech sektorów: obywatelskiego, biznesowego i publicznego. Ich celem jest administracyjno-finansowe wsparcie młodych przedsiębiorców i aktywistów, którzy chcą działać na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Mołdawii (więcej o Lokalnych Grupach Działania: link). By dotrzeć ze swoim wparciem do jak najszerszego grona odbiorców jedna z nich, z Lunca Bîcului, organizuje cykliczne wydarzenia. Jak zaznacza jej szefowa, Cristina Grițcu: „Bardzo często organizacje publikują informację na stronie internetowej i to wszystko. Ale kiedy pojedziesz do jakiejś miejscowości i bezpośrednio porozmawiasz z ludźmi, to się okazuje, że znacznie łatwiej jest im przekazać informacje i zachęcić do aplikowania do Funduszu.” To właśnie do niej zgłosił się Igor Mocanu.

Kształtowanie charakteru

Igor Moncau z sukcesem zaaplikował o wsparcie w otwarciu sali gimnastycznej, w której mógłby uczyć młodzież i dzieci sztuk walki. Marzenie, by przynajmniej jeden z jego uczniów zdobył czarny pas, dodatkowo motywowało go do wytężonej pracy. A jest z kim pracować: z nowo powstałej sali gimnastycznej korzystają nie tylko dzieci i młodzież ze wsi Zubrești. Sztuki walki ćwiczą w niej również uczniowie, którzy przyjeżdżają z okolicznych miejscowości.

Przed treningiem taekwondo.

Sport to jednak nie zabawa. Natalia Hojmic, mama siedmioletniego Davida, który od niedawna pasjonuje się taekwondo, dzieli się doświadczeniem swojego syna: „Na początku było mu ciężko, powiedział nawet, że nie chce już chodzić na treningi. Ale od pewnego czasu nie może się doczekać kolejnych zajęć”.

Jak podkreśla trener Davida, uprawianie sportu pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję, lecz także na dyscyplinę i kształtowanie charakteru: „Uczestnicy treningów pochodzą z rodzin z różnych warstw społecznych, wykształcenie niektórych z nich jest słabe. Przychodząc na szkolenia rozumieją jednak, że tutaj obowiązują pewne zasady. W ten sposób uczą się dobrych manier i okazywania szacunku bez względu na płeć, wiek czy pochodzenie społeczne”.

Fundusz Rozwoju Obszarów Wiejskich LEADER-EU 2.0 jest jednym z projektów Programu rozwoju obszarów wiejskich w Mołdawii, finansowanego przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego (USAID) oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach programu współpracy rozwojowej – Polska pomoc. Projekt jest realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej w partnerstwie z Krajową Siecią LEADER oraz we współpracy z mołdawskim Ministerstwem Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego.

Skip to content