Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Armenia > Pomoc dla Ormian – ofiar wojny o Górski Karabach: podsumowanie projektu 

Pomoc dla Ormian – ofiar wojny o Górski Karabach: podsumowanie projektu 

To już oficjalne: zakończyliśmy projekt „Pomoc dla osób dotkniętych wojną w Armenii”. Dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu nam przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego, w ciągu kilku miesięcy zaspokoiliśmy palące potrzeby ponad czterystu poszkodowanych rodzin!  

Starcia, do których rok temu doszło pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem, zelektryzowały światową opinię publiczną. Choć spór o Górski Karabach kładzie się cieniem na azersko-ormiańskich relacjach od lat 90., to jednak przez dłuższy czas nie wychodził on poza sferę dyplomatycznych przepychanek. Nieoczekiwane pogorszenie relacji między Erywaniem a Baku szczególnie negatywnie odbiło się na mieszkańcach spornego regionu. Według szacunków agencji Armenpress z 24.10.2020 r., wznowienie działań wojskowych w Górskim Karabachu zmusiło do ucieczki aż 90 tysięcy jego mieszkańców. Zdecydowaną większość z nich stanowiły kobiety, dzieci, osoby starsze oraz weterani.  

Potrzeba interwencji 

Kaukaz jest jednym z kluczowych regionów w działalności Fundacji Solidarności Międzynarodowej, o czym najlepiej świadczy aktywność naszego gruzińskiego przedstawicielstwa w Tbilisi. Nagłe zaostrzenie konfliktu między Armenią a Azerbejdżanem nie mogło pozostać bez naszej odpowiedzi. Rozbudowana sieć lokalnych kontaktów, znajomość specyfiki kaukaskich państw oraz finansowe wsparcie zaoferowane przez Fundację BGK pozwoliły nam na szybką reakcję dostosowaną do potrzeb przypadkowych ofiar tego konfliktu – zwykłych obywateli.  

Chaos wojny nie sprzyja prowadzeniu zorganizowanych akcji. Jednym z trudniejszych wyzwań stojących przed koordynatorami takich projektów jest konieczność szybkiego opracowania koncepcji wsparcia i wyboru spośród tysięcy poszkodowanych tych najbardziej potrzebujących. 

Realizacja tego typu zadań jest niemożliwa bez wsparcia lokalnych partnerów, posiadających zarazem międzynarodową renomę, jak i zaufanie miejscowej społeczności. W przypadku Armenii wybór był oczywisty: nikt nie był w stanie szybciej dotrzeć do poszkodowanych oraz celniej określić ich potrzeb niż armeński oddział Caritas. 

Komu i w jaki sposób pomóc? Jak dotrzeć do potrzebujących? Doświadczenie Caritas Armenia było dla nas ogromnym wsparciem w znalezieniu odpowiedzi na te trudne pytania! 

Efekty 

Specyfika projektu zdefiniowała zakres pomocy. W związku z krótkim okresem realizacji programu skupiliśmy się na zapewnieniu bieżącego wsparcia ponad 400 rodzinom zamieszkujących południowo-zachodnią prowincję Armenii: Szirak.  

Ich potrzeby były palące i podstawowe: poszkodowanym brakowało zarówno żywności, środków higieny osobistej, jak i odzieży. Niektórzy z nich nie mieli zapewnionego dachu nad głową. Chcąc wyjść naprzeciw ich potrzebom: 

  • 204 rodzinom (877 osób) wręczono pakiety żywieniowo-higieniczne;
  • 200 rodzinom (897 osób) przekazano artykuły trwałego użytku: odzież, koce, poduszki i ręczniki;  
  • 23 rodzinom (107 osobom) sfinansowano czynsz; 
  • 20 rodzinom (104 osobom) zakupiono materiały do samodzielnego remontu domostw. 

  Przekazane towary i finansowe wsparcie pozwoliło blisko dwóm tysiącom osób choć na chwilę przestać się martwić o dziś i móc z nadzieją spojrzeć w przyszłość.  

   

  Projekt „Pomoc dla osób dotkniętych wojną w Armenii” został zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu nam przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego. 

  Skip to content