Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Inspirujące kobiety: Swoją pasję zamieniła w prężne przedsiębiorstwo

Inspirujące kobiety: Swoją pasję zamieniła w prężne przedsiębiorstwo

Przedsiębiorczyni ze wsi Gura Bîcului w rejonie Anenii Noi w Mołdawii, udało się to o czym wielu z nas marzy – przekuła pasję w skuteczny model biznesowy.

Przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania (LGD) „Serpentina Nistrului” Aliona Plamandeali uruchomiła produkcję różnorodnych, plecionych mebli ozdobnych y – hamaki, huśtawki i inne ciekawe akcesoria ogrodowe – dzięki czemu owoce jej pracy można podziwiać w całym kraju. Aliona Plamadeala uważa, że pomoc uzyskana dzięki inicjatywie LEADER pozwoli przekonać utalentowanych mieszkańców obszarów wiejskich do tego, że w społeczności lokalnej mogą uzyskać wsparcie oraz do tego, żeby sami zaangażowali się w lokalny rozwój gospodarczy.

– Namawiam was, żebyście mieli odwagę, nie ustawali w wysiłkach, nawet jeśli sprawa początkowo wydaje się przegrana. Podejście LEADER to instrument wsparcia, który jest najbliżej przedsiębiorczych mieszkańców obszarów wiejskich – zachęca Aliona.

W skład Lokalnej Grupy Działania „Serpentina Nistrulu” wchodzi siedem miejscowości z rejonu Anenii Noi, a jej działania nakierowane są na rozwój i promocję turystyki wiejskiej przy wykorzystaniu potencjału gospodarczego mikroregionu.

Fundacja Solidarności Międzynarodowej (FSM) wspiera rozwój terenów wiejskich przy wykorzystaniu unijnej metody LEADER od 2017 r. W ramach naszych działań powstają Lokalne Grupy Działania zrzeszające samorządowców, przedsiębiorców i aktywnych mieszkańców gmin. Tworzą oni lokalne strategie rozwojowe i pozyskują środki na ich wdrożenie. Dzisiaj, działania LGDów obejmują 35% gmin wiejskich w Mołdawii, a same LGDy stały się ruchem na rzecz rozwoju lokalnego. W 2020-2021, przy wsparciu FSM, LGDy opracowały i sfinansowały 230 inwestycji rozwojowych. Rząd Mołdawii dostrzegł potencjał LGDów i od 2022 r. planuje wydatkować część środków budżetowych przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich za ich pośrednictwem.

Podejście LEADER wdrażane jest w Republice Mołdawii przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju regionalnego i Środowiska Mołdawii, Krajowej Sieci LEADER w Republice Mołdawii, Unii Europejskiej, Polskiej Pomocy oraz USAID.

INSPIRUJĄCE KOBIETY

Wspólnie z naszym Przedstawicielstwem w Mołdawii publikujemy serię filmów przybliżających sylwetki kobiet związanych z wdrażaniem podejścia LEADER. To działaczki, które zbudowały swoje firmy od podstaw, działają jako menedżerki Lokalnych Grup Działania (LGD), a także zmieniają swoje miejscowości i pokazują, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu rozwój obszarów wiejskich jest możliwy.
Liczny udział aktywnych kobiet w roli menedżerek LGD – kluczowego elementu wdrażania podejścia LEADER – wcale nas nie dziwi. Jesteśmy im wdzięczni za ich entuzjazm i codzienną pracę przy tworzeniu sieci kontaktów, wsparciu lokalnych mieszkańców i motywowaniu społeczności wiejskich.

Skip to content