Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tunezja > Więcej niż media, czyli „Médias Tunisiens Engagés”

Więcej niż media, czyli „Médias Tunisiens Engagés”

MTE

Nie rozwiążemy problemów społecznych w naszym kraju działając w pojedynkę. Rozwiązania musimy wypracowywać razem – mówił 19-letni Baha pochodzący z Gabes, miasta we wschodniej Tunezji. – Właśnie dlatego chcemy tworzyć MTE- Tunezyjskie Media Zaangażowane. Aby mówić o problemach, o których inne media nie wspominają. I żeby dzielić się tym, jak chcemy je wspólnie rozwiązywać – dodał.

„Telewizja Społecznie Zaangażowana” to projekt zaplanowany i realizowany wspólnie przez tunezyjską organizację Jeunes Actifs et Positifs, polską Fundację Inna Przestrzeń, Fundację Po-Nad-To oraz Kartagina Stowarzyszenie Tunezyjskich Kompetencji. 

Projekt rozpoczął się 6-dniowymi warsztatami „MTE – Médias Tunisiens Engagés”, w których w lipcu 2016 uczestniczyło 12 młodych działaczy obywatelskich i filmowców. Podczas warsztatów zaprojektowanych przez tunezyjsko-polsko-francuski zespół edukatorzy m.in z Kesserine, Sidi Bouzid czy Gafsy uczyli się jak być dobrymi trenerami, pogłębiali teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat wideo oraz zastanawiali się nad kształtem przygotowywanej platformy MTE. Podczas następnych etapów projektu, 12 uczestników przygotuje warsztaty wideo w swoich regionach oraz wspólnie pracować będzie nad internetową platformą MTE.

Jedną z najważniejszych rzeczy było dla mnie to, że zebrana została grupa ludzi z całego kraju, że mogliśmy razem pracować i dowiedzieć się, w jaki sposób działamy na rzecz rozwiazywania lokalnych problemów w naszych regionach – mówiła Waad Ben z miejscowości Siliana. – Dzięki platformie MTE, którą zaczynamy tworzyć będziemy mogli nie tylko rozszerzyć to na więcej osób, ale też używać jej jako narzędzia do nauki – przekonywała.

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku. Jaki będzie Twój pierwszy krok? to motto przyświecające krótkiemu wideo promującemu MTE, przygotowanemu podczas warsztatów, którego twórcy spytali Tunezyjczyków w jaki sposób chcą przyczynić się do rozwoju swojego kraju:

FIP movie

– Tunezja to bardzo złożony kraj, o którym opowieść w zachodnich mediach jest bardzo uproszczona – kiedyś plaże i pustynia, a teraz zamachy. Rzeczywistość jest zupełnie inna – opowiada Slim Ayedi z lokalnej organizacji partnerskiej, AJAP. – Do udziału w tych warsztatach zgłosiło się dużo ponad 100 osób bardzo aktywnie działających w swoich społecznościach. Ostatecznie musieliśmy wybrać 12 uczestników, ale mamy nadzieję, że z platformy MTE, nad którą obecnie pracujemy skorzysta dużo więcej osób, z jednej strony dzieląc się filmami o swoich działaniach na rzecz rozwiazywania lokalnych problemów, a z drugiej używając jej jako źródła wymiany wiedzy o tym, jak robić wideo. Bardzo zależy nam na tym aby MTE aktywnie działało nawet po zakończeniu projektu – dodał.

autor: Fundacja Inna Przestrzeń

Projekt współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

                                              fip        jap

Skip to content