Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tadżykistan > Tadżykistan: wspólne sprzątanie wsi i turnieje piłki nożnej

Tadżykistan: wspólne sprzątanie wsi i turnieje piłki nożnej

Sprzątanie terenu wokół punktu medycznego, mecz piłki nożnej między mahallami (lokalnymi społecznościami sąsiedzkimi), otwarcie zakładu krawieckiego, konsultacje dla kobiet… Te i inne aktywności służą integracji społeczności, które biorą udział w projekcie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej „Wsparcie społeczności lokalnych na obszarach wiejskich w Tadżykistanie”.

Pod koniec września na wspólne sprzątanie terenu wokół meczetu zebrali się mieszkańcy mahalli Frunze. Mahalla Chuszwacht sprzątała teren wokół punktu medycznego, a mieszkańcy Olimobodu zadbali o teren boiska, na którym jeszcze tego samego dnia odbył się turniej piłki nożnej. Społecznicy z mahalli Ojhotun odmalowali elewację szkoły, zaś mahalla Nowobod uroczyście otworzyła zakład krawiecki dofinansowany w ramach projektu PCPM. We wszystkich trzynastu społecznościach przeszkolone miesiąc temu liderki przeprowadziły konsultacje dla swoich sąsiadek. Konsultacje dotyczyły prawidłowego żywienia matki i dziecka, ale także kwestii okołoporodowych, karmienia piersią, żywienia starszych dzieci. Odbywały się w punktach medycznych lub w domach liderek.

Wspólne działania mieszkańców mahalli mają na celu ich integrację i lepsze poznanie się. Stanowią zachętę do podejmowania inicjatyw i dbania o dobro wspólne.  Aktywizacja wszystkich mieszkańców danej mahalli jest jednym z elementów projektu PCPM, realizowanego w partnerstwie z lokalną organizacją Mehrangez.

Projekt PCPM i Mehrangez, realizowany na południu Tadżykistanu, w okolicach miasta Kurgan-Tube, trwa od 2013 roku i oferuje merytoryczną współpracę wiejskim społecznościom. W tym roku uczestniczy w nim trzynaście mahalli. Mahalla to najmniejsza jednostka samorządowa, społeczność mieszkańców wsi lub części wsi (także dzielnica lub jedna ulica w mieście) na czele której stoi komitet, demokratycznie wybrany przez mieszkańców. Tradycja mahalli znana jest w rejonie Azji Centralnej od stuleci.

Więcej o projekcie:

http://solidarityfund.pl/en/nowosci-2/135-news-projekty/wsparcie-demokracji-2015/762-trzecia-edycja-projektu-wsparcie-spolecznosci-lokalnych-na-obszarach-wiejskich-w-tadzykistanie

http://solidarityfund.pl/pl/nowosci-2/135-news-projekty/wsparcie-demokracji-2015/850-aktywni-mieszkancy-poludniowego-tadzykistanu-na-rzecz-swoich-wiosek

Autorki: Magdalena Kowalczyk, Katarzyna Szalbot. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Projekt „Wsparcie społeczności lokalnych na obszarach wiejskich w południowym Tadżykistanie” współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Program WSPARCIE DEMOKRACJI 2015.

Skip to content