Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Kluby Dialogu Obywatelskiego w działaniu

Kluby Dialogu Obywatelskiego w działaniu

FRDL2

 Fot. FRDL Szczecin

Tworzenie projektów jednoczenia gromad, organizowanie dekomunizacyjnych debat o nowych nazwach ulic, przygotowywanie projektu budżetu obywatelskiego – to tylko niektóre tematy działań Klubów Dialogu Obywatelskiego na Ukrainie.

W ramach projektu „Kluby dialogu obywatelskiego. Obywatelskie wsparcie reformy samorządowej w Ukrainie” realizowanego przez Centrum Szkoleniowe Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie powstało 14 klubów. Działają w miastach, miasteczkach i większych wioskach. Powstały na zachodzie Ukrainy (Dawidiw, Bar, Chmilnyk), w centrum (Borispil, Drabiwcy, Kamianka, Switłowodsk, Oleksandrija), na wschodzie (Pyriatyn i Choroszewe w rejonie charkowskim – w pobliżu działa założony w ub. roku Klub w Czugujewie) i na południu (Domaniwka, Gornostaiwka, Zelenodolsk i Terniwka). Kluby działają dużo aktywniej niż wynikałoby to z wymogów projektu – widać, że dla uczestników temat jest ważny, a forma działania – przekonywująca.

W sesji wiosenno-letniej zgodnie z projektem miało się odbyć co najmniej 28 spotkań klubowych. W rzeczywistości do końca sierpnia br. miały miejsce 44 formalne spotkania klubów, a oprócz nich spotkania robocze, w czasie których przygotowywano projekty dokumentów, spotykano się z przedstawicielami lokalnych władz, organizowano spotkania z mediami.
Tematy spotkań są różne, jednak dominuje wśród nich reforma samorządowa, w szczególności ustawa o dobrowolnym łączeniu się gromad, zmiany w budżetach miast. Kluby włączały się w dyskusje nad nową mapą administracyjną w swoich rejonach, przekonywały środowiska lokalne w gromadach do konieczności łączenia się, wyjaśniały logikę pomysłu itp. Inny popularny w klubach temat dotyczy ustawy o dekomunizacji – kluby zachęcają obywateli do dyskusji nad nowymi nazwami ulic, wyjaśniają, które nazwy trzeba zmienić i dlaczego, starają się uspokajać emocje, gdy dochodzi do ostrych sporów.

Podejmowane są tematy edukacyjne mające za zadanie przygotować do pełnego obywatelskiego uczestnictwa w życiu społecznym danego rejonu (np. „Idealny urząd” w Switłowodsku, „Efektywność usług w urzędzie” w Domaniwce), konsultacyjne (kwestia ocieplania bloków mieszkaniowych w Boryspolu, organizacji jubileuszu wioski Drabiwcy) i realizujące konkretne wspólne działania lokalne (sprzątanie wioski Dawidiw przed świętem konstytucji i organizacja święta, sprzątanie miasta Terniwka). Natomiast w wiosce Gajowe pod Barem klubowicze zastanawiali się nad utworzeniem małej spółdzielni wytwórców produktów mlecznych.

FRDL3

 Fot. FRDL Szczecin

Kluby są różnorodne i prężnie działają. Ich plan pracy na jesień jest równie ambitny jak w pierwszej połowie br. Ponadto idea Klubów Dialogu Obywatelskiego rozprzestrzenia się na nowe tereny i pojawiają się miejscowości, których obywatele chcą się włączyć w projekt. Wszystko wskazuje na to, że powstanie Klub w miejscowości Szczastie, na samej granicy ze strefą ATO. Kluby tworzą własne profile na Facebooku, a bieżące informacje znaleźć można na profilu projektu https://www.facebook.com/ProzoraUkraina?fref=ts

Materiały i rekomendacje dla KDO ukazują się stopniowo na Platformie Edukacyjnej FRDL (http://frdl.etechnologie.pl/).

Stopka PKWD 150 RGB pl

Skip to content