Aktualności

Warsztat w Bordżomi

Fot. Agnieszka Nowińska 
15 sekund na autoprezentację. Pierwszy z lewej Szota Lomidze z gazety „Chemi Kharagauli”

Zakończył się trzeci warsztat dla młodych dziennikarzy z gruzińskich mediów lokalnych, przeprowadzony w ramach projektu „Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości”, realizowanego przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód. Nosił tytuł „Wykorzystanie mediów społecznościowych w pracy dziennikarza. Mediaworking” i polegał na stworzeniu profilu na Facebooku i umieszczaniu na nim informacji, materiałów wideo i komentarzych zachęcające do „lajkowania”.

Łatwo nie było. Trzeba było pracować jak w nowoczesnej redakcji: szybko i efektywnie, równocześnie pisząc, filmując i promując. Przewagę zdobyli użytkownicy smartfonów. Ci, którzy używali tradycyjnych kamer wideo czy dyktafonów, tracili na czasie. A walka była zawzięta, bo chodziło o „lajki”. Czas na autoprezentację wynosił 15 sekund, czas na zachęcenie czytelnika do „lajkowania” – też 15 sekund, komentarz promujący „news” mógł liczyć maksymalnie 4 linijki. Wszystko było odmierzone. Presja czasu olbrzymia. Ale omawianie wyników pracy odbywał się już w skupieniu.
Wszystkie powstałe w czasie zajęć materiały były na bieżąco zamieszczane na utworzonym specjalnie profilu „Borjomi Workshop”. Mimo zakończenia warsztatu, profil działa nadal, jego członkowie są bardzo aktywni.
Warsztat poprowadzili: trener TDW Marcin Bank i ekspert Remigiusz Koziński, dyrektor programowy WTK Play Poznań.

Skip to content