Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Obserwatorzy krótkoterminowi dotarli do Mołdawii

Obserwatorzy krótkoterminowi dotarli do Mołdawii

Od 26 listopada grupa 26 polskich obserwatorów krótkoterminowych, którzy w ramach misji ODIHR/OBWE będą śledzić przebieg zaplanowanych na niedzielę 30 listopada mołdawskich wyborów parlamentarnych, jest już w Kiszyniowie. Przed wyjazdem nasi obserwatorzy zebrali się w siedzibie Fundacji Solidarności Międzynarodowej na spotkaniu informacyjno-szkoleniowym. Sytuację polityczną w Mołdawii przedstawili eksperci: Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich i Krzysztof Kolanowski, były Dyrektor Centrum Informacyjnego dla Władz Lokalnych w Mołdawii. O wadze zbliżającego się głosowania i roli wyborczej obserwacji mówił prezes FSM Krzysztof Stanowski.

W środę wieczorem, po przylocie do Kiszyniowa, obserwatorów przyjął w swojej rezydencji Ambasador RP Artur Michalski, który podzielił się najświeższymi informacjami (w czasie, gdy obserwatorzy byli w drodze, mołdawska Centralna Komisja Wyborcza zwróciła się do Sądu Apelacyjnego z wnioskiem o skreślenie z list wyborczych partii Patria). Szef polskiej placówki życzył zebranym udanej i przede wszystkim spokojnej pracy. W imieniu FSM obserwatorów przywitał członek zarządu Fundacji Wojciech Górecki.

W czwartek obserwatorzy przybywają jeszcze w Kiszyniowie, gdzie uczestniczą w szkoleniach zorganizowanych przez ODIHR/OBWE. W piątek rozjadą się do miejsc obserwacji. Powrót do kraju zaplanowany jest na środę 3 grudnia.

Przypomnijmy, że w ramach misji wyborczej w Mołdawii już od miesiąca przebywa troje obserwatorów długoterminowych: Justyna Kucuk, Zbigniew Cierpiński i Grzegorz Lewocki.

Skip to content