Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Obserwatorzy krótkoterminowi wyjechali na Ukrainę

Obserwatorzy krótkoterminowi wyjechali na Ukrainę

21 października czterdziestoosobowa grupa obserwatorów krótkoterminowych (STO) udała się na Ukrainę. Wejdą oni w skład misji ODIHR/OBWE, monitorującej przebieg przedterminowych wyborów parlamentarnych, zaplanowanych na niedzielę 26 października.

Przed wylotem do Kijowa obserwatorzy wzięli udział w spotkaniu informacyjno-szkoleniowym, które odbyło się w siedzibie Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (w Sali Narożnej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich). Zarys sytuacji społecznej na Ukrainie przedstawił gospodarz miejsca, dyrektor SEW Jan Malicki, a o sytuacji politycznej i militarnej mówili wykładowcy Studium – Adam Balcer i płk. Tadeusz Krząstek. W imieniu FSM obserwatorów pożegnał prezes Krzysztof Stanowski, a w imieniu MSZ – wicedyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej Jan Hofmokl.

sto1

Zabierający głos zwracali uwagę, że Ukraina znajduje się w przełomowym momencie swojej historii, a z uwagi na toczące się działania wojenne i trudną sytuację gospodarczą, nastroje społeczne są gorsze niż pięć miesięcy temu, gdy odbywały się przedterminowe wybory prezydenckie. Życzliwa, ale jednocześnie wnikliwa i bezstronna obserwacja procesu elekcyjnego stanowi w tej sytuacji bardzo ważną formę wsparcia krzepnącej ukraińskiej demokracji.

Obserwatorzy długoterminowi (LTO), wśród których jest czworo Polaków, znajdują się na Ukrainie już od kilku tygodni.

sto2

Skip to content