Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Przygotowanie gruzińskich gazet lokalnych do wprowadzenia systemu pozyskiwania ogłoszeń drobnych

Przygotowanie gruzińskich gazet lokalnych do wprowadzenia systemu pozyskiwania ogłoszeń drobnych

Warsztat poświęcony pozyskiwaniu ogłoszeń drobnych dla przedstawicieli gruzińskiej prasy lokalnej, który odbył się w Tbilisi w październiku, był ostatnim etapem projektu realizowanego przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód i Kaukaskie Centrum Dziennikarzy w ramach programu „Wsparcie Demokracji 2013”.

Wspólnie z prowadzącymi zajęcia trenerami Agnieszką Nowińską i Marcinem Bankiem, uczestnicy przeanalizowali zmiany, jakie udało się wprowadzić w redakcjach od czasu majowej wizyty studyjnej w Polsce. Pierwsze doświadczenia dowiodły, że jest zainteresowanie ogłoszeniami wśród czytelników większości tytułów.

W trakcie zajęć warsztatowych w Tbilisi wydawcy poznali sposoby pozyskiwania ogłoszeń, dowiedzieli się jak stworzyć cennik oraz jak zorganizować pracę biura ogłoszeń drobnych. Ekspert z „Tygodnika Starachowickiego” Piotr Krysiak opowiedział o doświadczeniu jego gazety w budowaniu strony z ogłoszeniami drobnymi w gazecie, zaś Ekaterine Cimakuridze, dyrektor Centrum Prawnego Wsparcia Mediów działającego w ramach Stowarzyszenia Młodych Prawników Gruzji przybliżyła słuchaczom prawne uwarunkowania pozyskiwania reklam i ogłoszeń w Gruzji. Uczestnicy warsztatów otrzymali skrzynki na ogłoszenia i tablice korkowe, które mają ułatwić wprowadzanie zmian w ich redakcjach.

DSC 0124

W ramach wcześniejszych działań projektowych w marcu br. odbyły się indywidualne konsultacje dla gruzińskich gazet w Tbilisi z polskimi ekspertami. W maju przedstawiciele gazet biorących udział w projekcie przyjechali do Polski. Wizyta w polskich wydawnictwach prasy lokalnej oraz spotkania z władzami samorządowymi stanowiły kontynuację działań zmierzających do wprowadzenia w gruzińskich redakcjach systemów wspierających ich stabilizację ekonomiczną.

Od wiosny br. działa również platforma internetowa dla gruzińskich gazet lokalnych i regionalnych. Platforma to miejsce gdzie uczestnicy projektu mają dostęp do wszystkich materiałów i dokumentów dotyczących tematyki tegorocznego a także wcześniejszego projektu. Przede wszystkim jednak jest to miejsce wymiany doświadczeń wydawców i redaktorów gruzińskich mediów lokalnych między sobą i wspólnie z wydawcami z Polski. Na forum działającym w ramach platformy udzielają się eksperci – wydawcy polskich niezależnych gazet lokalnych, którzy zaangażowani się w realizację projektów medialnych prowadzonych przez TDW w Gruzji. Uczestnicy projektu, za pośrednictwem platformy, mogą również korzystać z bazy danych, która ma służyć zarówno do gromadzenia danych dot. ogłoszeniodawców jak i reklamodawców oraz prenumeratorów.

 

DSC 0087

Najistotniejszym efektem projektu jest zmiana myślenia o ogłoszeniach drobnych w gazecie lokalnej. Doświadczenia polskich wydawców pokazały wydawcom gruzińskim, że system pozyskiwania ogłoszeń drobnych jest niezbędnym elementem lokalnego wydawnictwa, który wymaga zaplanowanej, systematycznej pracy.

Więcej o projekcie na stronach Towarzystwa Demokratycznego Wschód.

Skip to content