Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tunezja > Tunezyjscy trenerzy w akcji – szkoła demokracji i postaw obywatelskich

Tunezyjscy trenerzy w akcji – szkoła demokracji i postaw obywatelskich

Kolejne działanie w projekcie Trenerzy dla interaktywnej edukacji obywatelskiej młodych liderów transformacji w Tunezji to był swoisty „etap prawdy”. Owszem – uczyliśmy tunezyjskich partnerów prowadzenia zajęć metodami interaktywnymi, owszem – pokazaliśmy jak w Polsce funkcjonuje samorząd i społeczeństwo obywatelskie, owszem – przedyskutowaliśmy w bezpośrednim spotkaniu i w dyskusjach online scenariusze szkoleń. Ale obawy były do samego końca: czy uda się zebrać grupy uczestników? Czy nowi trenerzy potrafią ich przekonać do nowych metod? Czy będą to prawdziwe warsztaty, czy „pokazucha” dla polskich ekspertów?

Warsztaty w Beni Mtir (governorat Jendouba) zgromadziły kilkunastu działaczy organizacji pozarządowych i instytucji działających w północno-zachodniej Tunezji. Głównym celem warsztatu było zintegrowanie tych dwóch środowisk i znalezienie płaszczyzn współpracy. Jeden z prowadzących, Mohamed Youssef to pracownik tunezyjskiego Obserwatorium Młodzieży, instytucji rządowej podlegającej Ministerstwu Młodzieży. Warsztaty okazały się na tyle konstruktywne, że utworzono z uczestników zespół, który pod patronatem Obserwatorium będzie kontynuował wspólne działania.

Dzień później w Le Kef warsztaty zgromadziły działaczy organizacji pozarządowych i urzędników municypalnych. Jak nam powiedziano – w Tunezji sprawa absolutnie unikalna. Temat warsztatów to współpraca sektorów w rozwiązywaniu problemów lokalnych. I od razu konkret: w Le Kef było niegdyś małe zoo, teraz to potwornie zaśmiecony park w samym środku miasta. Warsztaty przybrały charakter deliberacji: co możemy razem zrobić, by to co teraz szpeci mogło cieszyć? Spotkanie okazało się zbyt krótkie, ustalono datę kolejnego, już poza naszym projektem… A o warsztatach obszernie informowała lokalna i ogólno tunezyjska telewizja.

1-El Kef

Warsztaty w Le Kef

Następnego dnia w Kairouan spotkali się działacze organizacji i środowisk młodzieżowych z miasta i okolic (w tym urzędnik pełniący obowiązki mera Kairouan). Warsztaty poświęcone były samorządności lokalnej i możliwościom uczestnictwa w niej ludzi młodych. Dyskusje były ostre – jednym z prowadzących był zadziorny dziennikarz lokalnego radia, zarazem entuzjasta skautingu – ale na tyle konkretne, że jak pokazały zdjęcia na Facebooku większość z uczestników spotkała się już następnego dnia w biurze mera miasta.

2-Kairouan

Po warsztacie w Kairouan – podsumowanie i ewaluacja z trenerami

 

Tataouine to miasto niemal pustynne, na południu Tunezji. Nasze trenerki zdecydowały się zorganizować tam warsztaty dla pań. Temat ambitny: „Aktywne kobiety dla partycypacji we władzy lokalnej”. Osoby prowadzące zaprosiły do udziału kobietę, której udało się już pokonać bariery – Samira Marai Friaa jest deputowaną do Konstytuanty. Uczestniczki reprezentowały różne organizacje kobiece (w Tunezji wystarczą 3 osoby, by powołać stowarzyszenie), a w czasie spotkania postanowiły utworzyć partnerską sieć organizacji.

3-Tataouine

Uczestniczki warsztatów w Tataouine

W El Guettar (governorat Gafsa) spotkali się działacze lokalni zainteresowani samorządnością i wykorzystaniem polskich doświadczeń w dziedzinie tworzenia wiosek tematycznych. Gry pokazały im z jakimi własnymi słabościami muszą się zmieżyć, a „dywanik idei” pomógł w wypracowaniu wspólnych dróg działania. Osiem godzin to za mało na przedyskutowanie wszystkiego, ale wiadomo już, że chcą pracować razem dalej.

4-El Guettar

W El Guettar zastosowano „dywanik idei”

 

Warsztaty były prowadzone solidnie i nie na pokaz – trenerzy bardzo szybko przestawali zwracać uwagę na polskich obserwatorów. Jako eksperci Polacy byli proszeni o głos, chętnie wysłuchiwani, ale czasu nie dano im wiele – warsztaty były miejscem na dyskusję i edukację tunezyjską. Co szczególnie cieszy – frekwencja wszędzie większa niż planowana. Po każdym warsztacie polscy superwizorzy i tunezyjscy renerzy przeprowadzali podsumowanie i ewaluację.

 autor: Przemysław Fenrych

Warsztaty odbyły się w dniach 21-28 września 2013 r. w ramach projektu współfinansowanego ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2013 r.

logoTACID projekt3

Skip to content