Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Projekty Fundacji Ari Ari podczas „Tbilisi loves NGO”

Projekty Fundacji Ari Ari podczas „Tbilisi loves NGO”

11 lipca 2013 r. w Tbilisi, w pawilonach wystawowych Expo Georgia, odbył się festiwal organizacji pozarządowych pt. „Tbilisi loves NGO” zorganizowany przez Mera Tbilisi. Program wydarzenia obejmował m.in. prezentację działalności blisko 70. organizacji pozarządowych z Gruzji oraz konferencję poświęconą przykładom współpracy administracji miejskich i sektora NGO oraz Strategii Rozwoju Tbilisi do 2030 roku.DSC 0261

Wraz z Ambasadą RP w Tbilisi i gruzińskim partnerem Mariani NGO – მარიანი, Fundacja Ari Ari przedstawiła wybrane efekty pracy nad tworzeniem systemu pomocy dla osób niewidomych i słabowidzących w Gruzji.

 

Obok podręczników „dotykowych” opisywanych gruzińskim brajlem (gruzińska czcionka brajlowska autorstwa Marka Jakubowskiego, powstała w ramach naszego programu pt. „Samodzielność”) pokazano szereg pomocy rehabilitacyjnych i edukacyjnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Specjalnie na potrzeby festiwalu Fundacja przygotowała także szereg prezentacji pokazujących sposoby przystosowania przestrzeni w Tbilisi dla osób niepełnosprawnych. Szczególnie eksponowane były już wykonane oznakowania w Szkole nr 202 dla niewidomych dzieci  w Tbilisi, domu dziennego pobytu Caritas w Tbilisi, stacji tbiliskiego metra, a także właśnie przystosowywane siedziby Ministerstwa Sportu i Młodzieży, Ministerstwa Szkolnictwa i Nauki oraz Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu im. Javakhishvili w Tbilisi. W części  przygotowanej przez Ambasadę RP prezentowane były informacje o różnorodnych projektach realizowanych w ramach programu „Polska Pomoc” w Gruzji oraz innych krajach.

 

Oddzielna część festiwalowych spotkań poświęcona została prezentacji Strategii Rozwoju Tbilisi do 2030 roku. W tej części wystąpił m.in. Maciej Fijałkowski z Urzędu m.st. Warszawy, który opowiedział o Strategii Rozwoju Warszawy. Poza tym odbyła się prezentacja polskiej aktywności jako donora, w tym wyróżniającej się działalności polskiej Ambasady w Tbilisi. Przedstawiciel Ambasady RP opowiedział o projektach realizowanych w Gruzji w ostatnich latach. W czasie festiwalu w sali prezentacji multimedialnych wyświetlana była m.in. prezentacja Fundacji opisująca dostosowywanie przestrzeni miejskiej (w tym Tbilisi) dla osób niewidomych i słabowidzących.

 

DSC 0339

Opis zdjęć: Stoisko Ari AriTyflo publikacje

Do prezentacji polskich projektów podczas festiwalu ogromnie przyczynił się Jerzy Rohoziński z Ambasady RP w Tbilisi oraz Studio Tyflografiki Tyflograf z Poznania, z którym od ponad trzech lat Fundacja współtworzy tyflo-druki dla gruzińskich partnerów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy na profilu:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10153034417895422.1073741839.311612180421&type=1

A także do odwiedzenia strony opisującej ubiegłoroczne działania Fundacji w Armenii i Gruzji: http://ariari.org/pl/projekty/samodzielno-iii

W tym roku Fundacja kontynuuje projekt „Samodzielność” rozszerzając go o nowe działania związane z przeprowadzeniem rozbudowanej diagnozy sytuacji osób niewidomych (i szerzej niepełnosprawnych) w Gruzji. Diagnozę poprzedzą szkolenia dla kadry badawczo-naukowej oraz samorządów, realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków programu „Wsparcie Demokracji” i programu „Polska Pomoc” finansowanych w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP w 2013 r.

Skip to content