Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Tadżykistan > Instytut Lecha Wałęsy szkoli dziennikarzy w Tadżykistanie

Instytut Lecha Wałęsy szkoli dziennikarzy w Tadżykistanie

W Duszanbe dobiegło końca szkolenie „Warsztat dziennikarza multimedialnego”, zorganizowane dla lokalnych dziennikarzy przez Instytut Lecha Wałęsy w ramach projektu „Wsparcie niezależnych mediów w Tadżykistanie”. W trakcie szkolenia lokalni dziennikarze mieli okazję popracować nad swoim warsztatem w trakcie zajęć praktycznych obejmujących rozmaite obszary pracy dziennikarskiej – od krótkich form gazetowych, po obróbkę materiałów wideo. W treningu uczestniczyło dziesięć osób – osiem z Duszanbe oraz dwie dziennikarki pochodzące z regionów znacznie oddalonych od stolicy.

Mocną stroną szkolenia był nacisk na zajęcia praktyczne – mówi Tatiana, jedna z uczestniczek. Dodatkowo, lokalni dziennikarze mieli możliwość poznać polskie doświadczenia w tworzeniu niezależnych mediów oraz dowiedzieć się jak funkcjonuje rynek prasowy w Polsce. – Szkolenie pozwoliło również nawiązać interesujące kontakty i wymienić się doświadczeniami z polskimi koleżankami po fachu – dodaje Tatiana. Projekt „Wsparcie niezależnych mediów w Tadżykistanie” ma na celu wzmocnienie potencjału niezależnych tadżyckich mediów poprzez wsparcie techniczne organizacji partnerskiej oraz zorganizowanie szkolenia i staży dla dziennikarzy z Tadżykistanu. W ramach projektu we współpracy z lokalnym partnerem – Independent School of Journalism “Tajikistan – XXI century” (ISJ) – Instytut Lecha Wałęsy przeprowadził w Duszanbe pięciodniowe szkolenie dla dziesięciu tadżyckich dziennikarzy pt. „Warsztat dziennikarza multimedialnego”. Szkolenie prowadziły doświadczone polskie dziennikarki i trenerki: Alicja Molenda oraz Ludwika Włodek.

Dodatkowo, Instytut Lecha Wałęsy przekazał lokalnej organizacji partnerskiej sprzęt komputerowy oraz foto-wideo w celu wzmocnienia potencjału szkoleniowego partnera. Independent School of Journalism “Tajikistan – XXI century” (ISJ), jest organizacją pozarządową, założoną w 1999 roku, która działa na rzecz rozwoju rynku mediów w Tadżykistanie, podniesienia kompetencji zawodowych tadżyckich dziennikarzy oraz wzmocnienia konkurencyjności lokalnych mediów.

W październiku br. Instytut Lecha Wałęsy zaprosi do Polski dwójkę tadżyckich dziennikarzy, którzy odbędą tygodniowe staże w Biełsacie i redakcji rosyjskiej Polskiego Radia oraz wizyty studyjne w tygodnikach: „Przełom” w Trzebini oraz „Co tydzień” w Jaworznie. Projekt jest współfinansowany ze środków programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.

Skip to content