Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Otwarto siedzibę Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji w Brukseli

Otwarto siedzibę Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji w Brukseli

Siedziba Funduszu, którego dyrektorem wykonawczym został wybrany wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski, będzie mieścić się w dawnym budynku ambasady RP w Królestwie Belgii. – Cieszę się, że polski pomysł stał się rzeczywistością – szef polskiej dyplomacji mówił w trakcie otwarcia siedziby EED. – Spłacamy dług, gdy Polsce pomagano w latach 70. i 80.

Minister Radosław Sikorski zaproponował utworzenie Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji w styczniu 2011 r. w reakcji na wydarzenia w krajach wschodniego i południowego sąsiedztwa UE. EED służyć będzie wspieraniu przemian demokratycznych, a swoje działania skieruje głównie do młodych liderów prowadzących działania prodemokratyczne, niezależnych mediów, dziennikarzy, blogerów, instytucji pozarządowych. W uroczystości otwarcia siedziby Funduszu wzięli udział m.in. ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Słowacji, Estonii, Chorwacji i Belgii, przedstawiciele krajów członkowskich i instytucji europejskich.

EED jest zarajestrowany jako fundacja na prawie belgijskim. Ma rozpatrywać wnioski o wsparcie w ciągu sześciu tygodni od ich złożenia. – Nie będziemy wspierać osób ani organizacji wzywających do przemocy ani używających mowy nienawiści – mówi dyrektor EED Jerzy Pomianowski. Szefem Rady Funduszu jest Elmar Brock, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Prace nad utworzeniem EED rozpoczęły się w trakcie Prezydencji Polski w UE w drugiej połowie roku 2011, gdy wiceministrem spraw zagranicznych był Krzysztof Stanowski, obecnie prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej.

Europejski Fundusz na Rzecz Demokracji będzie finansowany ze składek państw członkowskich oraz dotacji Komisji Europejskiej. Jego budżet na najbliższe trzy lata wyniesie 25 mln euro, z czego Polska przeznaczyła na ten cel 5 mln euro.

Skip to content