Aktualności

Wizyta przygotowawcza w Birmie

 Rangun1     Mandalay2

Koordynatorzy projektu „Solidarni z Birmą- warsztaty dziennikarskie” w dniach 7 – 17 sierpnia odwiedzili miasta Rangun i Mandalay. Celem wyjazdu były spotkania organizacyjne warsztatów, które odbędą się w Birmie w październiku oraz rekrutacja dziennikarzy, którzy przyjadą na staże do Polski miesiąc później do Polski..

Bartosz Kozakiewicz i Maciej Kuziemski w ramach wizyty spotkali się z przedstawicielami lokalnych mediów i organizacji dziennikarskich w celu dopracowania programów październikowych warsztatów.  Dzięki tym konsultacjom planowane zajęcia będą odpowiadały realiom  pracy birmańskich dziennikarzy.

W trakcie wizyty w Birmie przedstawiciele Instytutu Lecha Wałęsy dowiedzieli się z jakimi przeciwnościami zmagają się tamtejsi dziennikarze. Jak relacjonuje Bartosz Kozakiewicz Koordynator programu „Solidarni z Birmą” -brak stałej umowy o pracę, niskie pensje, niebezpieczeństwo związane z tropieniem korupcji wśród polityków, powiązań mafijnych ze  światem biznesu, brak ochrony prawnej  w przypadku procesów sądowych czy brak dostępu do profesjonalnego sprzętu to tylko jedne z licznych wyzwań jakim muszą sprostać dziennikarze w Birmie.

Warto pamięcią jednak o tym, że niedawne wydarzenia m.in. pierwsze wolne wybory uzupełniające do parlamentu i kompromis między opozycją i rządem dają nadzieję na postęp w liberalizacji prawa prasowego w Birmie. Ważnym elementem tych zmian jest ogłoszone 20 sierpnia zniesienie obowiązującej przez ostatnie 48 lat cenzury w prasie.

Skip to content