Projekty w Tunezji

Solidarity Fund > Projekty w Tunezji > Telewizja Społecznie Zaangażowana – Aktywizacja Społeczna i Wsparcie Inicjatyw Lokalnych w Tunezji

Telewizja Społecznie Zaangażowana – Aktywizacja Społeczna i Wsparcie Inicjatyw Lokalnych w Tunezji

 2016 –  Tunezja  

Fundacja Inna Przestrzeń

Tytuł projektu:  Telewizja Społecznie Zaangażowana – Aktywizacja Społeczna i Wsparcie Inicjatyw Lokalnych w Tunezji / Socially Engaged TV- Stimulating Activism and Support for Local Initatives in Tunisia

Mottem projektu zrealizowanego wspólnie przez Fundację Inna Przestrzeń z tunezyjską organizacją AJAP (Association Jeunes Actifs et Positifs) było „Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku”.

W ramach projektu, w którym udział wzięli lokalni działacze społeczni/dziennikarze z 7 regionów Tunezji (Sidi Bouzid/Regueb, Kasserine, Hammamet/Nabeul, Gafsa, Gabes, Tunis, Siliana/Makhtar) przeprowadzony został szereg działań łączący elementy nauki nagrywania wideo oraz wsparcia działalności społecznej uczestników.

W pierwszej fazie projektu 12 młodych działaczy obywatelskich z regionów wzięło udział w warsztatach „Médias Tunisiens Engagés – Wideo jako narzędzie edukacyjne na rzecz społecznych zmian”. Uczestnicy uczyli się, jak prowadzić autorskie szkolenia i przygotowali scenariusze własnych zajęć oraz zrealizowali szereg filmów instruktażowych nt. tworzenia wideo oraz filmy opowiadające o wyzwaniach dotykających Tunezję, takich jak korupcja czy bezrobocie wśród młodych ludzi.

W drugiej części projektu uczestnicy szkolenia przeszkolili kolejne 96 osób w swoich regionach z zakresu tworzenia wideo w oparciu o przygotowane przez siebie materiały.  Wspólnie stworzyli 7 filmów opowiadających o lokalnych problemach w ich społecznościach, takich jak brak dostępu do wody czy brak wolności słowa. Krótkie filmy umieszczone zostały na specjalnie stworzonej platformie internetowej MTE.

Jedną z największych wartości dodanych projektu było zaangażowanie młodych ludzi z różnych regionów – „bardzo rzadko mamy możliwość spotykać się i współpracować z działaczami z innych regionów, porównać wyzwania, z którymi się zmagamy” mówił jeden z uczestników.

Projekt współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji 2016” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content