Projekty w Mjanmie/Birmie

Solidarity Fund > Projekty w Mjanmie/Birmie > Razem dla Birmy – Liderzy Mediów

Razem dla Birmy – Liderzy Mediów

2013 – Birma/Mjanma Flag of Myanmar.svg

 

Fundacja Instytut Lecha Wałęsy

 

tytuł projektu: Razem dla Birmy – Liderzy Mediów / Together for Burma – media leaders

 

Projekt przygotowany przez Instytut Lecha Wałęsy we współpracy z lokalną fundacją młodzieżową Pandita Development Institute był skupiony na dwóch priorytetach tematycznych: nowych mediach oraz filmie dokumentalnym.

 

Działania w obszarze nowych mediów zostały przeprowadzone w formie dwóch sześciodniowych sesji warsztatowych z udziałem polskich ekspertów w Rangunie i Mandalay. W szkoleniu wzięło udział dwudziestu dziennikarzy, aktywistów i artystów, którzy pozyskali umiejętności niezbędne do sprawnego funkcjonowania w dynamicznie zmieniającym się środowisku mediów społecznościowych.

 

W ramach priorytetu filmowego, we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, w Rangunie odbył się festiwal filmowy Watch Docs. Na festiwalu pokazano 15 filmów o różnorodnej tematyce, która okazała się interesująca dla całego przekroju społecznego kraju. Świadczy o tym duże zróżnicowanie widzów, którzy mimo znacznych różnic wiekowych, edukacyjnych czy statusu, masowo odwiedzili festiwal.

 

Wraz z festiwalem odbyły się szkolenia dla 12 dokumentalistów, mające na celu przybliżenie uczestnikom dokonań i metod pracy Polskiej Szkoły Dokumentu oraz przekazanie im praktycznych umiejętności tworzenia scenariusza, doboru odpowiedniego sprzętu, sztuki wywiadu i doboru bohaterów czy montażu.  

 

Dopełnieniem obu priorytetów było umożliwienie kursantom odbycia miesięcznych staży w polskich instytucjach mediów (takich jak Polskie Radio) oraz wizyta studyjna przedstawicieli Pandita Development Institute w Polsce.

 

Read about project in English.

 

ilw bi2sm

ilw bi3sm

ilw bi1sm

 

ilw

 

Skip to content