Projekty w Gruzji

Solidarity Fund > Projekty w Gruzji > Wsparcie NGO tworzących system pomocy osobom niewidomym

Wsparcie NGO tworzących system pomocy osobom niewidomym

Fundacja Ari Ari

tytuł projektu: Samodzielność IV. Wsparcie NGO tworzących system pomocy osobom niewidomym, Gruzja / Independence IV. Development of a system of typhlorehabilitation in Georgia

Projekt prowadzony we współpracy z gruzińskimi organizacjami Mariani NGO i SATAVE oraz licznymi partnerami z Polski działającymi na rzecz osób niewidomych, miał za zadanie wesprzeć tworzenie systemu pomocy dla osób niewidomych i słabo słyszących w Gruzji.

Projekt wykształcił grupę młodych gruzińskich trenerów, którzy docelowo będą rozwijać system wsparcia dla osób niepełnosprawnych w Gruzji. W Polce i Gruzji odbyły się intensywne szkolenia szeroko poruszające tematykę rehabilitacji osób słabowidzących, wczesnej interwencji oraz metod dźwiękowych i tyflograficznych.

Po raz pierwszy w historii, wyłącznie pod kierunkiem gruzińskich instruktorów orientacji w przestrzeni, ponad dwudziestu niewidomych z Gruzji uczyło się samodzielnego poruszania się z białą laską. Wprowadzono również innowacyjne metody terapeutyczne, tj. rehabilitację osób niewidomych z wykorzystaniem hipoterapii.

Ponadto w ramach projektu odbyły się wspólne warsztaty i spotkania robocze z udziałem przedstawicieli gruzińskich instytucji rządowych i pozarządowych mające na celu wypracowanie modelu współpracy międzysektorowej w obszarze wsparcia osób z problemami wzroku.

Wraz z budowaniem systemu pomocowego, systematycznie diagnozowano sytuację osób z problemami wzroku, ciągle słabo rozpoznaną w Gruzji. Zorganizowano serię wykładów i warsztatów oraz stworzono grupę badaczy, którzy w 2014 r wykonają pogłębione badania jakościowe dotyczące problematyki osób niewidomych.

ariari

Skip to content