Projekt był kontynuacją działań prowadzonych od 2021 roku wspólnie z organizacją partnerską Helsińskie Stowarzyszenie Praw Człowieka (HAHR) z siedzibą w Erywaniu, których celem było wzmocnienie reformy sądownictwa w Republice Armenii, a jednocześnie zwiększenie zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, szczególnie w kontekście przejrzystości i odpowiedzialności sądów.
Działania realizowane były przede wszystkim w regionie Sjunik w ramach prowadzonej przez UE inicjatywy Team Europe – Resilient Sjunik, która przyczynia się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i instytucjonalnego tego obszaru.
Głównymi założeniami tej edycji projektu były:
– Wzmocnienie umiejętności monitorowania sądów i wiedzy na temat praw człowieka wśród młodzieży i zwiększenie zaangażowania publicznego w regionie Sjunik,
– Kontynuacja monitoringu rozpraw sądowych przez młodych wolontariuszy w czterech regionach Armenii (Lorri, Szirek, Sjunik i Erywań),
– Digitalizacja procesu monitorowania sądów, a także zwiększenie wykorzystania danych cyfrowych w działaniach analitycznych i sprawozdawczych organizacji partnerskiej HAHR przy wsparciu Fundacji Court Watch Polska (FCWP).

Warsztaty realizowane przez Fundację Court Watch Polska (FCWP) dla przedstawicieli Helsińskiego Stowarzyszenia Praw Człowieka (HAHR) z Armenii w Warszawie, wrzesień 2024. fot. Anna Radecka, FSM
Projekt był zakończeniem czteroletniej współpracy FSM i HAHR, której celem było wyposażenie organizacji partnerskiej w narzędzia niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań monitorujących sądy w Armenii.
Wnioski z procesu monitoringu spraw sądowych ujęte w końcowym raporcie z projektu zostały przedstawione w listopadzie 2024 roku na spotkaniu z udziałem instytucji zaangażowanych we wdrożenie reformy sądownictwa w Republice Armenii.

Prezentacja raportu końcowego w Erewaniu, listopad 2024. fot. Anna Radecka, FSM

Prezentacja raportu końcowego w Erewaniu, listopad 2024. fot. Anna Radecka, FSM
Projekt przyczynił się do osiągnięcia 16. Celu Zrównoważonego Rozwoju
Cel 16: Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim ludziom dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz budować na wszystkich szczeblach skuteczne i odpowiedzialne instytucje, sprzyjające włączeniu społecznemu
Projekt jest częścią inicjatywy Team Europe – Resilient Syunik, która ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego i instytucjonalnego regionu Sjunik w Armenii. Jest to wspólne przedsięwzięcie Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz państw członkowskich UE, takich jak Austria, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Litwa, Polska i Szwecja, a także Szwajcarii jako partnera zewnętrznego.
Projekt współfinansowany w ramach współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.