Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Nowoczesny tomograf komputerowy już działa w Ukrainie

Nowoczesny tomograf komputerowy już działa w Ukrainie

Po 24 lutego ub.r. miliony Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki z kraju. Jednak wciąż w objętych wojną miastach i wsiach żyją ludzie i z każdym dniem przybywa rannych i poszkodowanych.  

Dlatego wzmacniamy obciążony ukraiński system opieki medycznej poprzez dostarczanie szpitalom zaawansowanego sprzętu medycznego. Właśnie został uruchomiony nowoczesny tomograf komputerowy, który będzie służył mieszkańcom obwodu żytomierskiego.  

Tomograf umożliwi terminową diagnostykę pacjentów z nowotworami oraz chorobami układu krążenia, dla których kluczowe jest wczesne wykrycie choroby. Może on zostać użyty diagnostycznie ponad milion razy. Sprzęt przyjechał z fabryki w Niemczech do magazynu w Warszawie, a następnie trafił do Żytomierza. Składanie tomografu to proces bardzo skomplikowany i trwało ponad miesiąc.  Personel medyczny przeszedł cykl trzytygodniowych profesjonalnych szkoleń z obsługi sprzętu i jego konserwacji pod okiem specjalistów z firmy Siemens.  

Ukraińskie szpitale wspieramy od początku pełnoskalowej agresji rosyjskiej i w ciągu 2022 r. przekazaliśmy 30 respiratorów, 20 aparatów USG, 20 aparatów USG i 20 EKG, 10 kardiomonitorów, 400 defibrylatorów AED, 32 zaawansowane defibrylatory kliniczne oraz 25 nowych ambulansów. Ponadto dostarczyliśmy około 197 130 sztuk sprzętu medycznego i sanitarnego jednorazowego użytku (m.in. opaski uciskowe, worki na zwłoki, strzykawki, 25 000 apteczek IFAK, 10 000 staz taktycznych, kroplówki, stojaki na kroplówki) oraz 1000 zestawów porodowych.  

FSM we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Komisją Europejską dostarcza pomoc humanitarną dla społeczności i samorządów będących ofiarami rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz udziela pomocy przesiedleńcom wewnętrznym.

Skip to content