Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Pomagamy ukraińskim uchodźczyniom w Mołdawii 

Pomagamy ukraińskim uchodźczyniom w Mołdawii 

Solidaryzujemy się z pogrążoną w wojnie Ukrainą. Jednym z wielu działań na jej rzecz jest zorganizowanie centrum pomocy dla uchodźczyń w Kiszyniowie, które od ponad pięciu miesięcy prowadzi nasze mołdawskie przedstawicielstwo. Jego dalszy rozwój i finansowanie zostało zapewnione dzięki przedłużeniu współpracy z Narodowym Kongresem Ukraińców w Mołdawii.  

Centrum pomocy dla uchodźczyń, Kiszyniów.

W świetle ostatnich danych, od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 5,5 miliona osób. Tymczasowego schronienia ukraińscy uchodźcy szukają m.in. w sąsiedniej Mołdawii. Nowe miejsce do życia znalazło tam ponad 80 tysięcy osób, co dla tego nieco ponad 3,5-milionowego kraju, borykającego się z wewnętrznym separatyzmem, jest ogromnym logistycznym i finansowym wyzwaniem.  

Nasze przedstawicielstwo w Mołdawii postanowiło wesprzeć kiszyniowskie władze w walce z kryzysem humanitarnym spowodowanym rosyjską agresją na Ukrainę. Od początku wojny, we współpracy z żeńskim stowarzyszeniem „Urcaine” oraz Narodowym Kongresem Ukraińców w Mołdawii, prowadzi centrum pomocy dla uchodźczyń. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie schronienia dla uciekających przed wojną ukraińskich kobiet i dzieci [więcej: reportaż TVN]. 

Centrum pomocy dla uchodźczyń, Kiszyniów.

W ciągu pięciu miesięcy działalności ośrodek zapewnił dach nad głową ponad 3000 osób. Jego praca została doceniona przez wspomniany Narodowy Kongres Ukraińców w Mołdawii, który zdecydował się przedłużyć współpracę z naszą Fundacją i przekazać ponad 75 000 zł na dalszy rozwój ośrodka. Pozostałe koszty utrzymania centrum pokryje Polską pomocprogram Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Peace Winds Japan oraz Peace Winds Korea 

W uroczystym podpisaniu umowy o współpracy, które miało miejsce 30 czerwca 2022 r., wziął udział prezes Kongresu – Dmitrii Lecartev, szef kiszyniowskiego przedstawicielstwa Fundacji Solidarności Międzynarodowej – Tomasz Horbowski, oraz ambasadorzy Ukrainy i Polski w Mołdawii: Marko Shevchenko i Tomasz Kobzdej.  

Podpisanie umowy o współpracy między Fundacją Solidarności Międzynarodowej (Tomasz Horbowski) a Narodowym Kongresem Ukraińców w Mołdawii (Dimitrii Lecartev); Kiszyniów, 30 czerwca 2022 r.

Podpisanie umowy zbiegło się w czasie z ogłoszeniem informacji o otwarciu letnich kursów języków angielskiego i rumuńskiego dla uchodźców z prowadzonego przez nasze przedstawicielstwo ośrodka. Zajęcia zorganizuje biblioteka im. Adama Mickiewicza w Kiszyniowie. 

Centrum znajduje się w Kiszyniowie przy ulicy Drumul Viilor 38/1. Numer kontaktowy: +37378227235. 

 

Skip to content