Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Fundacja Solidarności Międzynarodowej przekazała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego

Fundacja Solidarności Międzynarodowej przekazała Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego

1 lipca br. wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński w imieniu Polski przekazał Ukrainie 25 karetek pogotowia ratunkowego. Pomoc w postaci przekazania ambulansów to element szerszego projektu realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

 

Karetki odebrane przez przedstawicieli hromad terytorialnych trafią do miast w obwodach czernihowskim, charkowskim i sumskim. Jedna karetka pozostanie we Lwowie.

Przewodniczący władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki podczas przekazania aut mówił, że „karetki pomagają w ratowaniu ludzkiego życia, które jest zagrożone podczas wojny ze strasznym wrogiem”. Dodał, że „wróg ten nie wojuje z wojskiem ukraińskim, a walczy przeciwko państwu ukraińskiemu, strzela do cywili, kobiet, dzieci, strzela do szpitali, szkół, przedszkoli” – dodał.

Polska strona od pierwszych dni wojny jest naszym przyjacielem i nam pomaga

– podkreślił.

Ratowanie życia to także obrona Ukrainy

Wiceminister Paweł Jabłoński wyraził nadzieję, że „te karetki będą wielkim wsparciem w obronie Ukrainy”.

Jak zauważył, ratowanie życia to także obrona Ukrainy.

Przekazujemy tę pomoc, bo kierujemy się zasadą solidarności, odruchem serca, jako przyjaciele, ale kierujemy się też dziś, tym co jest najważniejsze z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, kierujemy się wielką wdzięcznością wobec przedstawicieli wszystkich instytucji państwa ukraińskiego na czele z bohaterskimi żołnierzami, ze wszystkimi pracownikami innych instytucji, lekarzami, którzy każdego dnia bronią się przed agresywną napaścią Rosji

– podkreślił.

„Ukraina broni sama siebie, ale broni także nas” – dodał wiceminister.

Jabłoński tłumaczył, że przekazana pomoc, to element szerszego projektu realizowanego przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków uzyskanych z UE na wsparcie Ukrainy. „Projektu, który trafia do 120 hromad na całej Ukrainie” – zaznaczył.

Rafał Dzięciołowski: Karetki to niewielka cząstka naszego zaangażowania

Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski powiedział, że „fundacja od początku wojny starała się wspierać Ukrainę w obszarze humanitarnym”.

Te karetki to niewielka cząstka naszego zaangażowania, ono całe wynosi 10 mln euro. Mamy programy wsparcia żywnościowego, mamy programy wsparcia, środki i aparaturę medyczną. Kupujemy także środki ochrony indywidualnej, bo apteczki są potrzebne nie tylko na linii frontu, ale też wśród cywilów: w Odessie, Winnicy, Kijowie i wszędzie tam, gdzie niespodziewanie spadają rosyjskie rakiety

– powiedział.

 

Źródło: pap, gov.pl

 

Skip to content