Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Podejście LEADER w Mołdawii: podsumowanie projektu (galeria zdjęć)

Podejście LEADER w Mołdawii: podsumowanie projektu (galeria zdjęć)

28 lutego 2022 r. dobiegł końca nasz dwuletni projekt “Podejście LEADER na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Mołdawii”, którego głównym celem było wsparcie przedsiębiorczości w mołdawskich wioskach. Z tej okazji nasze kiszyniowskie biuro zorganizowało wystawę fotografii: jej efekty można już podziwiać online!

Dobra znajomość terenów wiejskich pozwala trafniej oceniać i efektywniej zaspokajać realne potrzeby ich mieszkańców. Założenie to leży u podstaw podejścia LEADER, które w Unii Europejskiej wykorzystywane jest od lat 90. Jego celem jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju i modernizacji obszarów wiejskich przy wykorzystaniu wiedzy i potencjału ich mieszkańców.

Ponad 30 lat stosowania podejścia LEADER przyczyniło się do podniesienia standardu życia na terenach wiejskich w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Historia jego sukcesu stała się dla nas motywacją do zaproponowania tej metody mieszkańcom wybranych mołdawskich wsi. Wspólnie postanowiliśmy sprawdzić, czy jej skuteczna implementacja na obszarach wiejskich w Mołdawii może przyczynić się do spowolnienia procesu wyludniania państwa (więcej na ten temat w artykule Piotra Pogorzelskiego: link).

Ostateczne rezultaty przerosły nasze oczekiwania: wszystko to dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnych władz i społeczności. W ciągu niespełna dwóch lat wspólnie wsparliśmy 260 lokalnych inicjatyw służących rozwojowi wsi, w tym 10 promujących  innowacyjność. Daliśmy szansę również osobom i markom, które stawiały pierwsze kroki w organizowaniu własnej działalności gospodarczej. Sukces ten nie byłby możliwy bez wytężonej pracy 22 Lokalnych Grup Działania (LGD), których celem było ułatwienie współpracy między miejscowymi przedsiębiorcami, samorządami, organizacjami pozarządowymi, oraz aktywnymi obywatelami.

Powodzenie naszego pilotażowego projektu zostało zauważone przez władze Mołdawii. 9 kwietnia 2021 r. parlament Mołdawii przyjął ustawę o Lokalnych Grupach Działania. Pozwala ona na rejestrację LGD jako osób prawnych i wdrażanie lokalnych strategii rozwoju na terenie całego państwa, co pozwoli na promocję podejścia LEADER na szerszą skalę. Ustawa ta z pewnością nie pozostanie martwą literą prawa. Władze w Kiszyniowie już podjęły decyzję o uruchomieniu pilotażowej edycji Krajowego Programu LEADER, która będzie realizowana w latach 2022–2023.

Z okazji zakończenia projektu, a także w oczekiwaniu na pilotażową edycję programu krajowego, nasze kiszyniowskie biuro zorganizowało wystawę podsumowującą projekt. Przedstawia ona 20 najbardziej  motywujących do działania historii uczestników naszego programu. Jej efekty są już dostępne online. Oto niektóre spośród inspirujących historii:

Rodzina Pinzescu już od czterech pokoleń zajmuje się produkcją miodu. Dzięki otrzymanemu wsparciu może pozwolić sobie nie tylko na utrzymanie 40 uli, ale także na rozszerzenie produkcji na świeczki czy czekolady dla dzieci. W najbliższym czasie rozważają otwarcie muzeum pszczelarstwa, które pozwoliłoby na promocję ich działalności. 

Czy drony mają szansę zastąpić ciągniki? Alexander Casapu szczerze wierzy, że tak! Więcej o jego innowacyjnym i nieszablonowym projekcie przeczytać można tutaj!

Dzięki udziałowi w projekcie Maria Gheorghita była w stanie podwoić produkcję truskawek, stając się lokalnym potentatem na tym polu. Plany na przyszłość? Objęcie pozycji lidera na poziomie regionalnym! Trzymamy kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia kompletnej galerii zdjęć: link.

Więcej informacji na temat poszczególnych projektów znaleźć można w anglojęzycznej wersji broszury informacyjnej: link.

Projekt „Podejście LEADER na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w Mołdawii” był realizowany przez Fundację Solidarności Międzynarodowej oraz Krajową Sieć LEADER w Mołdawii w latach 20202021, a finansowany przez Unię Europejską i Polską pomoc. Partner strategicznyMinisterstwo Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego Republiki Mołdawii.

Skip to content