Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Oświadczenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej  

Oświadczenie Fundacji Solidarności Międzynarodowej  

Warszawa, 25.02.2022 r.

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele,

Odrzucenie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską  przez władze Ukrainy doprowadziło w 2013 roku do wybuchu protestów, które przeszły do historii jako Rewolucja Godności. Protesty te kosztowały życie i zdrowie tysiące osób. Pociągnęły za sobą także rosyjską agresję i okupację  terytoriów należących do Ukrainy. Jednak wzrost prozachodnich ambicji Ukraińców przeważył, otwierając tym samym nowy rozdział w dziejach naszego kontynentu.

Uwikłane w wojnę na wschodzie ukraińskie społeczeństwo nie porzuciło ani na chwilę marzeń o staniu się częścią Zjednoczonej Europy. Z dala od medialnego szumu wykonało ogrom prac, które z roku na rok zbliżały je coraz bardziej do Europy: zbudowało od podstaw samorządy, nowoczesną służbę cywilną, ochotniczą straż pożarną, zaczęło reformować edukację. Stało się świadomym swych praw i obowiązków społeczeństwem obywatelskim. Jako Fundacja Solidarności Międzynarodowej mieliśmy zaszczyt wspierać Ukrainę w tym dziele. Ogrom i jakość reform wprowadzał Zachód w zdumienie, a Wschód w przerażenie: na naszych oczach Ukraina przestała być częścią  russkowo mira.

Kreml nie mógł dłużej patrzeć na zmiany, które pod znakiem zapytania stawiały jego mocarstwowe ambicje i 24 lutego 2022 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Jednak wbrew   rosyjskim planom atak nie zakończył się natychmiastowym sukcesem. Ukraińcy nie skapitulowali, wręcz przeciwnie: chwycili za broń, by z odwagą i determinacją stawić czoło agresorowi. My ich w tej walce wspieramy.

Drodzy ukraińscy Przyjaciele, jesteśmy z Wami. Wiemy, że zmiany, które zaszły w Waszym społeczeństwie, są zbyt wielkie, a rany zadane przez Kreml zbyt głębokie, by można Was znowu zamknąć w orbicie Rosji. Czasu nie da się cofnąć. Ukraina już nigdy nie będzie sowiecka. Wiemy, z jaką odwagą walczycie i że odnosicie sukcesy na polu walki. Wiemy o tym z pierwszej ręki. Pracownicy naszego kijowskiego biura są w Waszych szeregach. Partnerzy, z którymi współpracowaliśmy  –  również. Jesteśmy z Wami duchem.

Jesteśmy też z bohaterskimi Białorusinami i Rosjanami, którzy – pomimo groźby surowych kar – wyrażają swój sprzeciw wobec tego bestialskiego aktu agresji. Jako polscy obywatele, którym w czasie II wojny światowej groziła kara śmierci za opór wobec działań hitlerowskich Niemiec, doskonale znamy strach, jaki towarzyszy takim działaniom. Ale znamy również uczucie dumy z przeciwstawienia się opresji i odzyskania bezcennej wolności.

Drodzy Przyjaciele! Składamy hołd Waszemu bohaterstwu! Wspieramy Was w walce!

Rafał Dzięciołowski
Prezes Zarządu
Skip to content