Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Mołdawia: Wóz strażacki dla gminy Sireți

Mołdawia: Wóz strażacki dla gminy Sireți

Kilkanaście tysięcy osób może poczuć się bezpieczniej. Często występujące w okolicy pożary pól zostaną w porę ugaszone i ogień nie dotrze do ich domostw. Wóz strażacki z podkaliskiego Stawiszyna pozwoli druhom z ochotniczej jednostki straży pożarnej w Sireți skuteczniej rozprawiać się z żywiołem. Inicjatorem i pośrednikiem akcji poszukiwania wozu była nasza fundacja.

Źródło: Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie

Sireți to ponad sześciotysięczna gmina położona 20 km od Kiszyniowa, w pobliżu największego sztucznego jeziora w Mołdawii – Ghidichi. W grudniu 2019 roku rada gminy podjęła decyzję o utworzeniu jednostki ochotniczej straży pożarnej. Swoją gotowość do służby zgłosiło 18 ochotników i w 2020 roku jednostka powstała. Szybko przeszła swój chrzest bojowy – w ubiegłym roku na terenie gminy odnotowano bowiem 35 pożarów, do których wzywano państwową straż pożarną ze Straszan (Strășeni), 10 km od Sireți. Tylko w 10 przypadkach zdołała ona dotrzeć na czas, w pozostałych pożary gasili właśnie druhowie z nowo powstałej OSP. A jednostka nie dysponowała żadnym specjalistycznym sprzętem strażackim.

Źródło: Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie

Wiosną tego roku FSM postanowiła wesprzeć samorząd gminy w poszukiwaniach takiego sprzętu. Okazało się, że podkaliska gmina Stawiszyn posiada w pełni sprawny i utrzymany w doskonałym stanie wóz strażacki, który może nieodpłatnie przekazać.

8 października ostatecznie sfinalizowano wszystkie formalności i doszło do uroczystego przekazania wozu przez władze Stawiszyna wójtowi Sireți – Leonidowi Boaghi. 11 października, po przebyciu trasy około 1700 km, wóz dotarł – na sygnale – na miejsce, gdzie będzie służył dalej.

Źródło: Urząd Gminy i Miasta w Stawiszynie

Przekazanie wozu strażackiego to nie tylko krok w budowie i profesjonalizacji OSP, ułatwienie w gaszeniu pożarów, lecz także sygnał motywujący dla mieszkańców i władz samorządowych, że oddolne inicjatywy uzyskują wsparcie i prowadzą do rozwoju. Wójt gminy jest jednocześnie aktywnym członkiem Lokalnej Grupy Działania Bazinul Lacului Ghidighici, dlatego też jednostka OSP z Sireți ma uczestniczyć również w akcjach gaszenia pożarów w dwóch okolicznych gminach – Roscani i Ghidighici, zamieszkanych w sumie przez około 12 tys. osób.

Wsparcie dla strażaków-ochotników z Sireți to niejedyne zaangażowanie FSM w poprawę bezpieczeństwa życia lokalnych społeczności i ochronę przeciwpożarową. FSM realizuje również projekt transferu polskich doświadczeń w zakresie funkcjonowania OSP na Ukrainę – trwają właśnie wizyty ukraińskich decydentów i praktyków odpowiedzialnych za reformę lokalnej straży pożarnej w polskich jednostkach OSP. W kolejnych latach podobny projekt planowany jest w Mołdawii.

Darczyńca: Gmina i Miasto Stawiszyn

 

 

Skip to content