Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Konwój solidarności: Sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły do ukraińskich partnerów

Konwój solidarności: Sprzęt i środki ochrony osobistej trafiły do ukraińskich partnerów

Przekazanie darowizny. Fot. Twitter / Kancelaria Prezydenta

Respiratory, testy antygenowe, kilka milionów maseczek – to tylko przykłady produktów, które w tym tygodniu dotarły do Kijowa w ramach konwoju współorganizowanego przez naszą fundację.  Przekazał je osobiście prezydent Andrzej Duda.

– Mamy nadzieję, że hasło „solidarność” stanie się mottem przyszłych relacji polsko-ukraińskich! – mówił prezes FSM Rafał Dzięciołowski podczas briefingu zorganizowanego w Białej Podlaskiej przed wyjazdem konwoju na Ukrainę.

Poza respiratorami, maskami czy testami Polska przekazała Ukrainie: pulsoksymetry, kardiomonitory, koncentratory tlenu, termometry elektroniczne, płyn do dezynfekcji oraz kilka milionów fartuchów medycznych i rękawiczek. Sprzęty i środki ochrony do walki ze skutkami pandemii COVID-19 o łącznej wartości ponad 17 mln zł mieścił się na 21 tirach.

W odprawie konwoju z Polski brali udział: prezes FSM Rafał Dzięciołowski, z-ca szefa KPRP Piotr Ćwik, prezes RARS Michał Kuczmierowski i wiceminister MSZ Paweł Jabłoński. Fot. Marta Łochowska

Oficjalne przekazanie wsparcia z konwoju miało miejsce 24 sierpnia w Kijowie. Towar na ręce ukraińskich władz osobiście przekazał Andrzej Duda podczas swojej kilkudniowej wizyty u sąsiadów z okazji święta niepodległości Ukrainy.

– Mam nadzieję, że ten sprzęt pomoże ludziom, pomoże tym, którzy tutaj na Ukrainie walczą o życie innych: lekarzom czy pielęgniarkom – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. – Ale chciałbym, aby był to także widomy znak solidarności i przyjaźni. Tego, że Polska jest dobrym sąsiadem, który jest wtedy, gdy jest potrzebny. Czyli to prawdziwy przyjaciel, którego poznaje się w trudnej sytuacji, poznaje się w biedzie. Chciałbym, żeby Polska tak była postrzegana tu, na Ukrainie – dodał.

Pomoc w walce z pandemią COVID-19 jest odpowiedzią na wniosek Ukrainy w ramach Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy (EADRCC NATO).

Przy organizacji konwoju współpracowaliśmy m.in. z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i Pocztą Polską.

Z inicjatywy RARS prezydent Andrzej Duda przekazał Ukraińcom dodatkowo szczepionki.

Skip to content