Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Akademia Partycypacji w Gurii: kuźnia zaangażowanych obywateli

Akademia Partycypacji w Gurii: kuźnia zaangażowanych obywateli

Czy osoba nieposiadająca mandatu radnego może mieć wpływ na losy swojej miejscowości? Skąd ma wziąć środki na realizację pomysłów, które poprawią jakość życia lokalnej społeczności? W jaki sposób może zachęcić samorządowców do współpracy? To tylko niektóre spośród pytań, na które odpowiedzi szuka uczestnicy Akademii Partycypacji z gruzińskiej Gurii 

Guria uznawana jest za jeden z najbiedniejszych okręgów administracyjnych Gruzji. Walory tego czarnomorskiego regionu dopiero teraz zaczynają być odkrywane zarówno przez inwestorów, jak i turystów. Jednak poza gospodarczym i turystycznym potencjałem, Gurii nie brakuje również skorych do działania i otwartych na nowe pomysły mieszkańców. Nic więc dziwnego, że nasza pierwsza regionalna edycja Akademii Partycypacji ma miejsce właśnie tam.

Kandydatów do udziału w programie nie była w stanie zniechęcić ani konkurencja, ani wymagający dwuetapowy proces rekrutacji. Ostatecznie, spośród 27 zgłoszonych kandydatur wyłoniono 18 najbardziej zmotywowanych i obiecujących przedstawicieli lokalnej społeczności, reprezentujących zarówno samorządowców, jak i zwykłych obywateli. Stawka, podobnie jak wymagania stawiane kandydatom, była spora: możliwość udziału w profesjonalnym programie szkoleniowym, praktykach terenowych oraz – dla najlepszych uczestników – zdobycie grantu na realizację autorskich projektów obywatelskich.

Uczestnicy Akademii Partycypacji w Gurii

Uczestnicy Akademii Partycypacji w Gurii

Pierwszy, trzymiesięczny etap Akademii Partycypacji, składał się z tematycznych seminariów poświęconych metodom usprawnienia komunikacji między obywatelami a władzami samorządowymi, definiowaniu problemów trapiących lokalną społeczność, wspólnemu opracowywaniu pomysłów na ich rozwiązanie, a także pozyskiwaniu finansowania niezbędnego do wcielenia ich w życie. Kolejną częścią projektu były praktyki terenowe, w ramach których przeprowadzano staże w wybranych gruzińskich urzędach miasta. Ich celem było nie tylko zaznajomienie uczestników programu z prawnymi mechanizmami działania lokalnych samorządów, lecz także praktykami ich funkcjonowania – wszystko to pod okiem doświadczonych ekspertów, w tym absolwentów poprzednich edycji Akademii. Jednak najważniejsze zadanie stoi przed uczestnikami programu dopiero teraz: wymyślenie autorskiej inicjatywy obywatelskiej. Zachęta do kreatywności oraz podjęcia współpracy z lokalnym samorządem jest duża: możliwość realizacji najlepszych projektów dzięki finansowemu wsparciu gruzińskiego oddziału FSM.

Życzymy dużo pomysłowości i wytrwałości uczestnikom Akademii, dziękując jednocześnie za merytoryczne uwagi wszystkim ekspertom zaangażowanym w projekt, zaufanie okazane przez współpracujące z nami samorządy z regionu Gurii oraz finansowe wsparcie donorów.

 

Akademia Partycypacji

Akademia Partycypacji to zainicjowany w 2019 r. program, który doczekał się dotychczas czterech edycji: trzech krajowych oraz jednej regionalnej. Jego głównym celem jest zapewnienie narzędzi, za pomocą których mieszkańcy Gruzji mogliby wespół z lokalnymi samorządami definiować problemy danego regionu, opracowywać pomysły służące ich rozwiązaniu, a następnie efektywnie wcielać je w życie. W dłuższej perspektywie celem programu jest budowanie zaufania między władzą a mieszkańcami, wypracowanie ram ich współpracy, a także promocja postaw proaktywnych i obywatelskich.

Regionalna edycja Akademii Partycypacji w Gurii realizowana jest dzięki finansowemu wsparciu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Ministerstwa Spraw Zagranicznych Danii oraz rządu Gruzji, a także współfinansowana w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Projekt realizowany jest przez biuro Fundacji Solidarności Międzynarodowej w Gruzji we współpracy z organizacją Student Youth Council (SYC).

Skip to content