Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > „Ukraina w Europie” – media regionalne jako aktywizator procesów integracji europejskiej w Winnicy i Tarnopolu

„Ukraina w Europie” – media regionalne jako aktywizator procesów integracji europejskiej w Winnicy i Tarnopolu

W ramach projektu „Media regionalne jako aktywizator procesów integracji europejskiej na Ukrainie” w pierwszej połowie lipca odbyły się kolejne działania zatytułowane „Ukraina w Europie”. Działania miały miejsce w dwóch miastach: w Winnicy oraz Tarnopolu.

W Winnicy, Svitłana Busiłkova, dziennikarka, uczestniczka projektu, w porozumieniu z organizacjami pozarządowymi, siecią supermarketów oraz dyrektorem i młodzieżą ze szkoły przy sanatoriumw Murovani Kurylivtsi , a także studentami Winnickiego Uniwersytetu, zaproponowała temat poświęcony ekologii: „Winnica mówi tak czystemu środowisku i nie plastikowi”. Winnicki projekt świetnie wpisuje się w politykę Unii Europejskiej, w której krajach od 2021 r. obowiązywać będzie zakaz używania jednorazowych opakowań z plastiku. Ambicją organizatorów jest wykorzystanie najbliższego czasu do uświadomienia mieszkańcom miasta i regionu zagrożeń dla ekologii w związku z wykorzystywaniem w ciągu ostatnich kilku dekad nadmiernej ilości plastiku. Podczas trwania okrągłego stołu, którego uczestnikami byli przedstawiciele biznesu, organizacji ekologicznych, a także dzieci, studenci oraz władze miasta, omówiono najważniejsze aspekty związane z tematem projektu. Obrady zakończyły się przygotowaniem wspólnego Memorandum promującego działania na rzecz ekologii i wykorzystania innych niż plastikowe opakowań. Podczas drugiego dnia projektu zostały wręczone nagrody dla dzieci ze szkoły-internatu przy sanatorium w Murovani Kurylivtsi pod Winnicą, za przygotowanie kilkudziesięciu toreb z materiału. Dzieci rozdawały tego dnia torby wraz z ulotkami kupującym w supermarketach sieci „Warszawa”, które wspierały projekt.

Spotkania w ramach projektu „Ukraina w Europie” w Tarnopolu objęte były nazwą „Jak zagospodarować przestrzeń wokół tarnopolskiego jeziora i zamku z wykorzystaniem europejskich wzorów?”. Dziennikarki, uczestniczki projektu: Julia Vinokur i Mariana Sudova, współpracujące z tarnopolską stacją telewizyjną TV4, wybrały temat działań we współpracy z władzami miasta oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ekologią i planowaniem przestrzeni miasta. Pierwszego dnia miała miejsce specjalistyczna dyskusja, której celem było przybliżenie problemów związanych z ekologią jeziora, które stanowi centrum miasta i turystyki, dotychczasowych działań podjętych przez miasto dla zagospodarowania terenów wokół jeziora oraz przedstawienie planów, w jaki sposób doprowadzić do potrzebnych zmian. W dyskusji wzięli również udział eksperci z organizacji zajmujących się w/w tematyką z dwóch innych ukraińskich miast: Lwowa i Winnicy.

Władze miasta są świadome problemów i potrzeb, dosyć prężnie poszukują potrzebnych dla przeprowadzenia zmian środków finansowych, współpracują także z dwoma miastami polskimi: Olsztynem i Poznaniem w sprawach zagospodarowania przestrzeni nad jeziorem oraz renowacji zamku. Drugiego dnia odbyło się „Święto jeziora”, w którym wzięli udział mieszkańcy miasta oraz dzieci ze wschodnich regionów Ukrainy. W ramach projektu oraz „Święta jeziora”, kanał telewizyjny TV4 ogłosił konkurs dla dzieci na rysunki obrazujące, w jaki sposób chciałyby, aby ich miasto wraz z przestrzenią wokół jeziora, wyglądało. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody ufundowane w ramach projektu. Rezultatem dwudniowego działania „Ukraina/Tarnopol w Europie” będzie stała współpraca specjalistów z NGO z Tarnopola, Winnicy i Lwowa w kontekście planowania przestrzeni miejskich z wykorzystaniem sugestii i potrzeb mieszkańców oraz decyzja władz miasta, aby „Święto jeziora” odbywało się w przyszłości każdego roku.

Oba wydarzenia, w Winnicy i Tarnopolu, otrzymały dużą promocję medialną, zarówno w prasie, jaki i telewizji.

Partnerem FSM w realizacji projektu jest ukraińskie Stowarzyszenie Towarzystwo Lwa.

 

Wybrane linki do materiałów audiowizualnych:

«Вінничани за чисте довкілля: ні пластику та поліетилену!»

Еко-торбинки, які пошили власноруч – роздавали вихованці Мурованокуриловецької санаторної школи-інтернату, вінницькі пластуни і представники громадських еко-організацій у одному з супермаркетів Вінниці.Усі діти – учасники проекту «Вінничани за чисте довкілля: ні пластику та поліетилену!».

Opublikowany przez Суспільне Вінниця Sobota, 6 lipca 2019

 

Телекомпанія TV-4 вперше у Тернополі організувала Свято озера

Телекомпанія TV-4 вперше у Тернополі організувала Свято озера ♥♥♥Урбаністичні лекції, майстер-класи, модні покази разом із танцям, співами та конкурсами відбувалися на Набережній Тернопільського ставу.Свято Озера вже включили у програму офіційних святкових заходів на 2020 рік! 😍😍😍

Opublikowany przez TV-4 Wtorek, 16 lipca 2019

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content