Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Trzeci zjazd Akademii Partycypacji

Trzeci zjazd Akademii Partycypacji

Już po raz ostatni spotkali się uczestnicy Akademii Partycypacji – cyklu szkoleniowego poświęconego realizacji budżetu partycypacyjnego. Przed nimi jeszcze praktyki w różnych regionach i egzamin, który będzie przepustką do dyplomu.

21 i 22 czerwca odbył się ostatni zjazd Akademii Partycypacji w biurze Fundacji Solidarności Międzynarodowej w Tbilisi. Poświęcony był ważnym etapom budżetu partycypacyjnego, takim jak: akcja informacyjna, monitoring i ewaluacja procesu, a także włączanie mieszkańców do realizacji projektów. Opowiadała o nich Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, ekspert w zakresie budżetu partycypacyjnego (BP). Dzięki swojej długoletniej pracy z tym narzędziem przedstawiła praktyczne wskazówki, jak i wyzwania stojące przed realizatorami tego procesu.

Wyzwaniem dla Gruzji wciąż jest włączenie do realizacji BP narzędzi elektronicznych. Dlatego podczas specjalnego bloku przedstawiciele zaproszonych gruzińskich organizacji – Civil Society Institute, Orbeliani, GFA przedstawili swoje rozwiązania dedykowane BP. Uczestnicy poznali również przykłady takich rozwiązań z Polski.

Trzeci zjazd jednak nie kończy jeszcze Akademii. Przed uczestnikami następny etap w lipcu i sierpniu – praktyki w municypalitetach, w których Fundacja prowadzi działania. Aby móc lepiej przygotować się do tego zadania przedstawiciele Mestii, Zugdidi i Signagi zaprezentowali swoje procesy BP, opowiedzieli o planach i wyzwaniach.
Jeżeli uczestnicy zakończą praktyki z sukcesem, we wrześniu czeka na nich egzamin, który zwieńczy Akademię i będzie przepustką do uzyskania certyfikatu – potwierdzenia ich wiedzy i kompetencji w zakresie budżetu partycypacyjnego.

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content