Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Ruszyła Akademia Partycypacji

Ruszyła Akademia Partycypacji

Zainteresowanie budżetem partycypacyjnym w Gruzji rośnie. Odpowiedzią na tę potrzebę jest Akademia Partycypacji (AoP), której zadaniem jest przygotować praktyków do wsparcia tego procesu w samorządach.
Akademia Partycypacji to cykl szkoleniowy, składający się z elementu teoretycznego i praktycznego mający na celu merytoryczne przygotowanie kadr z zakresu pracy z budżetem partycypacyjnym. Uczestnicy będą mogli uzyskać certyfikat potwierdzający nabyte kompetencje. W Akademii biorą udział przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych oraz różnych instytucji z całej Gruzji – w sumie piętnaście osób, które zostały wybrane w drodze otwartej rekrutacji. Akademia rozpoczęła się w połowie maja i potrwa do końca września. Przed uczestnikami trzy sesje szkoleniowe, a także praktyka w municypalitetach, które w tym roku przy wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej wprowadzają budżet partycypacyjny (BP).

Pierwsze spotkanie poświęcone było wprowadzeniu do procesu, zapoznaniu się z różnymi modelami, a także standardami i etapami BP. Uczestnicy mieli także za zadanie wypracować regulacje, jak i zmierzyć się prezentacją ich przed audytorium. Zajęcia poprowadzili eksperci z Gruzji, Polski i Ukrainy. Swoim doświadczaniem dzielili się również praktycy z gruzińskich municypalitetów, które przeszły proces budżetu partycypacyjnego.

Aktywność uczestników oraz ich zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów, potwierdzając, że budżet partycypacyjny to ważny i aktualny temat dla Gruzji.

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content