Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Warsztaty dla ukraińskich dziennikarzy regionalnych

Warsztaty dla ukraińskich dziennikarzy regionalnych

W październiku w Iwano-Frankiwsku odbył się ostatni cykl warsztatów dla dziennikarzy ukraińskich mediów regionalnych w ramach projektu pt. „Obiektywny obraz procesów związanych z Umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską w ukraińskich mediach”. Wzięło w nich udział 18 dziennikarzy z różnych regionów Ukrainy m.in. z Mariupola, Zaporoża, Czerkasów, Czerniowców, Odessy. Zajęcia dotyczyły tworzenia materiałów poświęconych integracji europejskiej Ukrainy.

Dziennikarze mieli również możliwość zapoznania się z inicjatywą „Tepłe misto”, która pojawiła się w mieście po Rewolucji Godności. Celem tej platformy jest tworzenie możliwości społecznych transformacji w mieście. Inicjatywy, które powstały w ramach platformy (np. rozwijanie biznesu nie tylko z nastawieniem na dochód, ale również z korzyścią dla mieszkańców miasta) zostały zaprezentowane uczestnikom warsztatów w oryginalnych wnętrzach: jednej z kawiarni Urban 100 oraz pomieszczeniach rewitalizowanej przestrzeni industrialnej jednej z niepracujących już fabryk (relacja fotograficzna z wydarzenia). Przykład platformy „Tepłe misto” pokazuje, jak społeczność miasta może wpływać na jego rozwój, nawet bez udziału władz miejskich.

Również w październiku, w Kijowie, miała miejsce konferencja prasowa, szósta z zaplanowanych w projekcie. Tradycyjnie, w briefingu wzięła udział wicepremier ds. integracji europejskiej oraz euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze, która omówiła postępy w realizacji planu działań władz na rzecz integracji europejskiej, w tym na drodze legislacyjnej. Przedstawiciele innych resortów poruszali także kwestie związane z ukraińskim eksportem do państw UE oraz rozwojem sektora rolnego. W listopadzie i grudniu przewidziane są ostatnie działania zaplanowane w projekcie.

Projekt „Obiektywny obraz procesów związanych z Umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską w ukraińskich mediach” jest realizowany przez Fundację w partnerstwie z Internews-Ukraina i Towarzystwem Lwa od marca 2015 r. Finansowany jest ze środków polskiej współpracy rozwojowej oraz Amerykańskiej Agencji Międzynarodowego Rozwoju USAID.

Serwis fotograficzny działania>>>

Skip to content