Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Budżet partycypacyjny w Gori rusza pełną parą!

Budżet partycypacyjny w Gori rusza pełną parą!

Urząd Municypalitetu Gori (region Shida-Kartli) po raz trzeci zdecydował się zaprosić mieszkańców do współdecydowania o lokalnym budżecie, czyli do udziału w procesie budżetu partycypacyjnego.

W tym roku działania obejmą cały municypalitet, czyli 120 wsi i miasto Gori. Władze wydzieliły na ten proces 2 mln 800 tys. lari, czyli około 4 mln 200 tys. złotych, co stanowi około 10 % całego budżetu. Obszar municypalitetu został podzielony na 28 jednostek, w których będzie prowadzony proces decydowania o projektach ważnych dla lokalnej społeczności.

Fot. N. Goloshvili

Nad realizacją procesu budżetu partycypacyjnego czuwa Agencja Rozwoju Strategicznego municypalitetu Gori, która w ścisłej współpracy z Urzędem Gori i lokalnymi partnerami społecznymi oraz pod czujnym okiem polskich i ukraińskich ekspertów wdraża kolejne etapy budżetu partycypacyjnego. Jest to trzeci rok, kiedy proces ten wspiera Fundacja Solidarności Międzynarodowej* w ramach realizacji Programu “Wsparcie Demokracji” finansowanego ze środków polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Fot. N. Goloshvili

W połowie czerwca zakończył się etap przygotowawczy, składający się z trzech części.

  • W urzędzie municypalitetu Gori przeprowadzono cykl spotkań roboczych, przygotowano regulamin procesu, określono zakres budżetu, sposób jego organizacji oraz przygotowano niezbędną dokumentację.
  • zaangażowano partnerów społecznych – organizacje społeczne i aktywistów lokalnych, którzy będą pełnili rolę społecznych „mobilizatorów”. Ich zadaniem będzie wsparcie urzędnika municypalitetu, pełniącego rolę koordynatora, w prowadzeniu kampanii informacyjnej wśród mieszkańców. Audycję ze spotkania można obejrzeć tutaj (jęz.gruziński)
  • Do Gori przyjechali polscy i ukraińscy eksperci (Witek Hebanowski z Fundacji Inna Przestrzeń oraz Polina Vietrova z Urzędu Miasta Trościeniec w Ukrainie), którzy przeprowadzili szkolenia z zakresu aktywizacji mieszkańców. Lokalni koordynatorzy (35 osób) oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych (9 osób)  pracowali wspólnie nad różnymi formami pracy z mieszkańcami. Uczono się jak moderować spotkania, jakie metody informowania i włączania mieszkańców warto wykorzystywać. Bardzo istotnym elementem szkolenia była wymiana wiedzy i doświadczeń z gruzińskimi praktykami budżetu partycypacyjnego tj. osobami, które wcześniej wdrażały ten mechanizm w swoich miejscowościach podczas poprzednich edycji budżetu partycypacyjnego.

Fot. N. Goloshvili

Teraz przed organizatorami procesu, najtrudniejszy etap pracy: informowanie mieszkańców i zachęcanie ich do udziału w budżecie partycypacyjnym. Trzymamy kciuki za ich powodzenie!

 

* Pierwszy rok budżetu partycypacyjnego w Gori wspierany był w ramach projektu partnerskiego polskiej i gruzińskiej organizacji: Fundacji Inna Przestrzeń i Organizacji One Caucasus, natomiast w roku obecnym 2018 przy finansowym wsparciu FSM.

 

Partnerzy

 

Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content