Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Regionalne media na Ukrainie i integracja europejska-konferencja w Kijowie

Regionalne media na Ukrainie i integracja europejska-konferencja w Kijowie

21 lutego w Kijowie Fundacja Solidarności Międzynarodowej zorganizowała konferencję kończącą pierwszą edycję projektu „Obiektywny obraz procesów związanych z  Układem o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską w ukraińskich mediach” skierowanego do ukraińskich regionalnych mediów.

Konferencja pokazała, jak ważnym w kontekście ukraińskim jest włączenie regionalnych mediów w procesy informowania o procesach związanych z integracją europejską. Uwagę na te aspekty zwrócili szczególnie: John Pennell, zastępca Dyrektora regionalnej Misji USAID na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawi oraz Olha Stefaniszyna, zastępca Kierownika Biura ds. Integracji Europejskiej i współpracy euroatlantyckiej przy wicepremierze Ukrainy.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane przykłady mediów regionalnych na Ukrainie, uczestników projektu, które w ciekawy i profesjonalny sposób włączyły się w proces informowania o Układzie Stowarzyszeniowym Ukraina-UE, o potrzebnych reformach, wyzwaniach związanych z integracja europejską.

Kluczowi w projekcie ukraińscy eksperci: Tetjana Lebjedeva, Volodymyr Jarmołenko, Dmytro Dubov przedstawili cele i kierunki „Strategii Informowania Społeczeństwa o Układzie Stowarzyszeniowym Ukrainy z UE” oraz Planu Implementacyjnego. Dokument przygotowany w ramach projektu, w konsultacji  z Biurem ds. Integracji Europejskiej i współpracy euroatlantyckiej przy wicepremierze Ukrainy, Ivannie Klympusz, określa głównych odbiorców informowania o Układzie, kluczowe działania, jakie powinny zostać podjęte oraz rolę mediów i organizacji pozarządowych w tym procesie.

O strategii  rozwoju Ukrainy w kontekście Umowy Ukraina-UE mówili czołowi eksperci, którzy pracowali z uczestnikami projektu, prof. Jarosław Hrycak, Jevhen Chlibovyckyj, a o możliwościach wejścia ukraińskiego biznesu na europejskie rynki i polskim doświadczeniu w tym kontekście, Ołeh Mirosznyczenko oraz Witold Horowski z Polski.

Konferencji towarzyszyła wystawa pokazująca realizacje projektu, a jej uczestnicy otrzymali publikację zawierającą najlepsze materiały i teksty przygotowane przez dziennikarzy i media, uczestników projektu.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu wsparcia współpracy rozwojowej MSZ RP – Wsparcie Demokracji oraz amerykańską agencję rządową, USAID. Projekt realizowany przez FSM wspólnie w ukraińskimi organizacjami pozarządowymi, Internews-Ukraina i Towarzystwo Lwa od 14 wrzesnia 2015 do marca b.r. Trwają przygotowania do realizacji drugiej edycji projektu przez kolejne 2 lata.

Link do informacji o konferencji wraz z dostępem do materiałów na stronie partnera, Internews-Ukraina: http://internews.ua/2017/02/eu-association-final-conference/

Skip to content