Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mołdawia > Zarządzanie projektami, świato-zmieniacze i program LEADER – czyli kolejne inicjatywy Centrum Informacyjnego dla Władz Lokalnych w Mołdawii

Zarządzanie projektami, świato-zmieniacze i program LEADER – czyli kolejne inicjatywy Centrum Informacyjnego dla Władz Lokalnych w Mołdawii

Na początku lutego w miejscowościach Telița i Nisporeni CIWL przeprowadziło szkolenia pt. „Rozwój lokalny poprzez zarządzanie projektami” dla przedstawicieli władz lokalnych i organizacji pozarządowych. Podczas spotkań dyskutowano o tym jak projekt może stać się instrumentem rozwoju lokalnego, jak prawidłowo określić potrzeby i problemy społeczności lokalnej, jak sformułować cele projektów oraz jak tworzyć harmonogram projektów.

Zespół CIWL nawiązał współpracę z Anna Książek i Andrea Pucci , które zbierając historie światozmieniaczy i inspirują innych do tego, by zrobili coś dobrego dla świata wokół nas. Przez półtora roku odwiedziły 16 krajów i zebrały ponad 150 historii aktywnych mieszkańców. Ania i Andrea odwiedzały mołdawskie szkoły, biblioteki i centra młodzieżowe organizując serię spotkań dla młodych liderów, uczniów i studentów. Podczas swoich prezentacji razem z uczestnikami starały się odpowiedzieć na pytanie  – jak zmieniać otaczający nas świat?

Centrum rozpoczęło także pracę nad projektem EU LEADER /Community Lead Local Development approach implementation in the ATU Gagauzia and Tranclia district of the Republic of Moldova w ramach programu SARD finansowanego przez Unię Europejską. W pierwszym z comiesięcznych spotkań grupy roboczej wzięła udział unijna ekspertka Marta Marczis, a także trenerzy i lokalni eksperci, którzy w przyszłości będą pracować bezpośrednio z 8 lokalnymi grupami inicjatywnymi w Gagauzii i Teraclii. Podczas spotkania omówiono metodologię i plan działań, kluczowe etapy oraz sposoby osiągnięcia rezultatów w programie SARD LEADER.

 

Skip to content