Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Sukcesy gruzińskich kobiet z Zemo i Kvemo Nikozi

Sukcesy gruzińskich kobiet z Zemo i Kvemo Nikozi

Już w czasie trwania projektu „Wsparcie kobiet w rejonie Zemo i Kvemo Nikozi” uczestniczki zaczęły wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Maja Maisuradze (lat 50) złożyła wniosek projektu do Ministerstwa Finansów w efekcie którego otrzymała traktor.
Podczas warsztatów na temat pisania projektów zaczęła przygotowywać swój własny projekt. Kilka dni wcześniej zarejestrowała spółdzielnię w lokalnym urzędzie, w skład w której wchodzi jej bliższa i dalsza rodzina. Maja chce zagospodarować ziemię, którą posiada, ale dotychczas nie miała odpowiedniego sprzętu.

Warsztaty dały jej konkretną wiedzę jak napisać wniosek, jakich argumentów użyć oraz jak stworzyć biznes plan. Gdy kobieta opowiedziała o swoich planach mężowi, ten wręcz ją wyśmiał, nie wierząc, że żona jest w stanie zrobić coś takiego. Podczas organizowanych przez PCPM zajęć z równouprawnienia (ang. gender equlity), kobieta zaczęła zastanawiać się dlaczego tylko mężczyźni są prezesami organizacji i to jeszcze bardziej ją zmotywowało do realizacji swoich planów. Teraz Maja jest szefem i zatrudnia swojego męża, który będzie obsługiwać wygrany traktor.

Wiadomość o przyznaniu traktora bardzo ucieszyła pozostałe uczestniczki i realizatorów projektu. Jej mąż,  nie mógł uwierzyć, że ma taką przebojową i zaradną żonę. Maja już zaplanowała, że w przyszłym roku rozszerzy biznes kupując kolejny traktor. Jej pomysł stał się inspiracją dla pozostałych uczestniczek i zmotywował je do składania wniosków do Ministerstwa.
Kolejnym sukcesem projektu jest zawiązanie grupy kobiet, które starają się o zdobycie statusu górskiej strefy dla swojej miejscowości. Taki status daje bardzo dużo benefitów danej społeczności jak tańsza elektryczność, wyższe emerytury, niże czesne za studia itp. Grupa kobiet ze wsi Kvemo Khviti po warsztatach dotyczących mobilizacji społecznej postanowiła napisać petycję do władz lokalnych i zebrać podpisy od mieszkańców. Taka procedura trwa zwykle dosyć długo, ale został zrobiony pierwszy ważny krok. Trzymamy kciuki za kolejne!

Projekt realizowany jest przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w partnerstwie ze Społeczną Organizacją Kobiecą „Nikozi”.

Skip to content