Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Dziennikarze z Ukrainy z wizytą w Katowicach i Warszawie

Dziennikarze z Ukrainy z wizytą w Katowicach i Warszawie

W dniach 11-18 września 2016 dwunastu dziennikarzy z Ukrainy wzięło udział w wizycie studyjnej do Polski, podczas której poznawali sposoby działania na rzecz lokalnych zmian i poprawy życia lokalnych społeczności. Podczas wizyty, organizowanej przez Fundację Edukacja dla Demokracji, dziennikarze mieli możliwość zapoznania się z działalnością mediów lokalnych i krajowych, organizacji pozarządowych i władz lokalnych w Katowicach i w Warszawie. Odwiedzili również Sosnowiec, Chorzów, Zabrze i Gliwice.

Pierwszym miastem odwiedzonym podczas wizyty były Katowice i już tutaj na dziennikarzy czekała niespodzianka. Miasto, które dotychczas było znane jako ważny ośrodek przemysłowy, w ciągu ostatnich kilku lat stało się miastem kultury. Uczestnicy wizyty mieli okazję opowiedzieć jak duże wrażenie zrobiła na nich ta przemiana m.in. na szpaltach katowickiej Gazety Wyborczej:

http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35055,20698492,ukraincy-o-katowicach-u-was-latwo-byc-szczesliwym.html.

Dziennikarzy bardzo zainteresował sposób zagospodarowania dawnych zakładów przemysłowych, na przykład stworzenie muzeum na miejscu byłej kopalni w Zabrzu czy Szlaku Zabytków Techniki obejmującego 36 obiektów przemysłowych.

W trakcie wizyty w Katowicach również odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które pozwoliło spojrzeć na miasto z innego punktu widzenia niż „oficjalny”. Okazało się, że miasto nadal walczy z głównym problemem ośrodków przemysłowych – smogiem. Problemem pozostaje też brak współpracy władz miasta z organizacjami pozarządowymi, działającymi w zakresie zmiany wizerunku Katowic, polepszenia infrastruktury i walczącymi z zanieczyszczeniem – w odczuciu działaczy, lokalne władze wciąż nie postrzegają ich jako sprzymierzeńców w zmienianiu miasta na lepsze.

Podczas warszawskiej części wizyty odbyły się spotkania z redakcjami mediów lokalnych i krajowych: gazety „Nowy Wyszkowiak”, radio TOK FM, Gazety Stołecznej, a także gazety „Nasz Wybór”, wydawanej przez organizację pozarządową dla Ukraińców mieszkających w Polsce. Podczas tych spotkań dziennikarze mieli możliwość porównać pracę swoich redakcji z sytuacją mediów w Polsce, dowiedzieć się, w jaki sposób polskie media starają się być obecne na poziomie lokalnym oraz jakie kampanie i akcje społeczne realizują.

W Warszawie odbyły się też spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Agata Urbanik z Fundacji Pole Dialogu opowiedziała grupie o tym, w jaki sposób można wykorzystać narzędzia diagnozy lokalnej w kampaniach społecznych, zaś Dominik Mosiczuk z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” rozmawiał z uczestnikami o animacji społeczności lokalnych na przykładzie doświadczeń organizacji.

Uczestnicy wizyty rozpoczynają właśnie w ramach projektu realizację swoich akcji społecznych, mających na celu wprowadzenie lokalnej zmiany w swojej miejscowości. Mamy nadzieję, że wizyta będzie dla nich źródłem inspiracji i pomoże im w skutecznej realizacji swoich działań.

Tekst: Oleksandra Mojsiuk, Natalia Kertyczak

Dziennikarze przyjechali do Polski w ramach projektu „Wschód i Zachód razem – wzmocnienie potencjału ukraińskich mediów lokalnych”, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji wspólnie z partnerem z Ukrainy – Organizacją „Nowa Generacja” z Chersonia. Projekt jest współfinansowany w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji, który jest programem Fundacji Solidarności Międzynarodowej finansowanym przez rząd Kanady i Polski (w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP).

Skip to content