Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Kolejne samorządy z budżetem partycypacyjnym w Gruzji

Kolejne samorządy z budżetem partycypacyjnym w Gruzji

fipgori

Spotkanie w urzędzie miasta Gori, fot. Urszula Majewska

Prace nad wprowadzeniem mechanizmu budżetu partycypacyjnego trwają w ramach Akademii Partycypacji dla gruzińskich samorządów. Spośród 10, które wzięły udział w lipcowych szkoleniach w Kutaisi i Marneuli, a następnie przygotowały własne plany wprowadzenia budżetu partycypacyjnego w swoich jednostkach, zostały wytypowane 3 do konsultacji indywidualnych z ekspertem. Są to municypalitety Tetrickaro i Saczchere oraz miasto Gori.

Już w tym roku Gori zaczęło wprowadzać budżet partycypacyjny. Kwota wydzielona na ten cel to 900 tys. lari, co stanowi 5% budżetu miasta. Suma została rozdzielona na 6 zon (obejmujących również strefy konfliktu) – na każdą z nich przypada 150 000 lari. Mieszkańcy złożyli już 20 projektów.  W Tetrickaro i Saczchere trwają przygotowania do wprowadzenia budżetu w 2017 roku, gdyż ważnym elementem jest przygotowanie urzędników,  jak i mieszkańców do tego procesu.

zmniejszone3

Konferencja w Bibliotece Narodowej w Tbilisi, fot. Teona Tkemaladze

Pierwsze podsumowanie dotychczasowych działań oraz wypracowanie planów na przyszłość odbyło się podczas konferencji 12 września. W Bibliotece Narodowej w Tbilisi spotkali się uczestnicy naszej akademii, przedstawiciele samorządów oraz organizacji pozarządowych działających nie tylko lokalnie. Konferencję otworzył Ambasador Polski w Gruzji p. Andrzej Cieszkowski. Oprócz prezentacji projektu podczas konferencji zastanawiano się, jak rozwijać budżet partycypacyjny, jak połączyć z nim istniejące w Gruzji inne mechanizmy włączania mieszkańców  i nowoutworzone ciała dialogu na poziomie lokalnych samorządów. W tym aspekcie bardzo ważnym było wystąpienie Otara Kondżary z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Rezultatem konferencji będą rekomendacje do dalszych działań, które mogą posłużyć do kolejnych projektów.

Podczas konferencji zostały ogłoszone również wyniki konkursu dla dziennikarzy. W kategorii najlepszego materiału wideo wygrał Anthony Hanmer z “Georgian Journal”, a za najlepszy materiał radiowy nagrodę otrzymała Szalala Amirczanowa z “Radio Marneuli”. W kategorii najlepszego artykułu umieszczonego na portalu internetowym nagrodę otrzymała Lika Żorżoliani z “New Caucasus”. Jej praca została uznana przez jury za najlepszą spośród wszystkich kategorii, co oznacza, że nagrodzona dziennikarka weźmie udział w wizycie studyjnej i konferencji “Kultura partycypacji” organizowanej w listopadzie w Warszawie.

Gratulujemy!

autor: Fundacja Inna Przestrzeń

Projekt współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

                                     fip            344 square-one caucasus             marneulis-municipalitetis-gerbi

Skip to content