Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Gruzinki z Zemo Nikozi o rozwoju osobistym

Gruzinki z Zemo Nikozi o rozwoju osobistym

W Zemo Nikozi, tuż pod granicą z Osetią Południową odbyły się kolejne warsztaty pt. „Rozwój osobisty”, w trakcie których uczestniczki dowiedziały się czym jest wolność osobista, co oznacza być niezależnym, jak opinie innych osób mogą wpływać na daną osobę. Dla wielu kobiet był to pierwsze zajęcia poruszające takie tematy.

Tamar Kandelaki, bezrobotna, matka jednego dziecka:  

„Rozwój osobisty oraz wolność osobista są bardzo ważnymi kwestiami. Większość kobiet u nas na wsi nie ma pojęcia o czymś takim, a wszyscy powinni to wiedzieć, to ich naturalne prawo.” 

Marina Tabatadze, dyrektorka szkoły, wdowa, matka dwóch chłopców:

„Te kobiety są bardzo aktywne, mogą mówić otwarcie o swoich problemach, nikt ich nie ocenia, a kwestia rozwoju osobistego jest szczególnie dla nich ważna. Nauczą się, że pracując nad sobą, będą mogły znaleźć pracę na którą zasługują. Ponadto, będą pewne siebie, uwierzą w siebie oraz nie będą się bały wypowiadać. Jeżeli te kobiety staną się silne i odważne to będzie to tylko korzyść dla ich rodzin i dzieci, dla których będą dobrym przykładem. W Gruzji jest, tak, że to kobieta odgrywa główną rolę w wychowywaniu dzieci, więc to od nich zależy jakie potomstwo będzie później tworzyć społeczeństwo. Im odważniejsze są kobiety, tym lepszy jest to przykład dla ich dzieci. Dla kobiet ze wsi nie ma dużego wyboru, nikt o nie dba, ani o nich nie myśli, te warsztaty są jedyną szansą na stanie się bardziej pewną siebie.”

„Gdy widzę tyle kobiet słuchających w skupieniu, to myślę, że w przyszłości to bardzo zaprocentuje dla rozwoju naszego społeczeństwa. Kiedy inni we wsi widzą, że kobieta idzie na zajęcia to od razu czują do niej większy szacunek, bo została wybrana spośród innych.”

Projekt „Wsparcie kobiet w rejonie Zemo i Kvemo Nikozi” realizowany jest przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w partnerstwie z gruzińską organizacją Nikozi. 

Skip to content