Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Master Class dla redaktorów naczelnych ukraińskich mediów regionalnych

Master Class dla redaktorów naczelnych ukraińskich mediów regionalnych

W Słowiańsku i Kramatorsku, we wschodniej Ukrainie, zakończyła się trzecia i ostatnia edycja trzydniowych warsztatów typu Master Class dla redaktorów naczelnych ukraińskich mediów regionalnych. Warsztaty te stanowią część projektu realizowanego od września 2015 r. do marca 2017 r., przez Fundację Solidarności Międzynarodowej współfinansowanego ze środków polskiego MSZ oraz amerykańskiej  agencji międzynarodowego rozwoju USAID. W warsztatach zatytułowanych „Obiektywny obraz procesów związanych z  Układem Stowarzyszeniowym między Ukrainą a Unią Europejską w ukraińskich mediach”, wzięło udział 10 redaktorów różnego typu mediów regionalnych, m.in. z Dnipra, Czernihowa, Odessy, Czerniowców, Sewerodonecka, Kramatorska, Iwano-Frankiwska. Wśród ekspertów, którzy pracowali z dziennikarzami znaleźli się m.in.: Jewhen Chlebowickyj, członek Grupy Nestorowskiej na Ukrainie,Jarosław Jurczyszyn z TransparencyInternationalUkraine, Tetiana Puszczowa, z Ukraine Today I kanału telewizyjnego “1+1”, a także Konstanty Gebert i Piotr Andrusieczko, polscy eksperci, którzy mówili o specyfice pracy dziennikarzy i mediów w strefach objętych działaniami wojennymi i/lub konfliktami międzyetnicznymi, oraz potrzebie wierności standardom dziennikarskim.

W związku z tym, że Master Class miał miejsce w dwóch miastach Słowiańsku i Kramatorsku, które wiosną 2014 r. zostały zaatakowane przez separatystów wspomaganych przez oddziały rosyjskiej armii, w formule warsztatów zostały uwzględnione zarówno udział odpowiednich ekspertów jak i objazd po miejscach zniszczonych podczas działań wojennych. Tematyka reform oraz działań wynikających z Układu Ukrainy z UE w tym regionie nabiera specjalnego znaczenia, wobec większych wyzwań. Spotkania z wolontariuszami I aktywistami ukraińśkimi zaangażowanymi w integrację tego region zostały ocenione przez uczestników warsztatów jako bardzo wartościowe i ułatwiające zroumienie zachodzących w tym regionie procesów.

W ramach projektu zakończono również wybór regionalnych mediów, które zgłosiły swoje projekty w konkursie grantowym. W ramach grantów 13 wybranych mediów zrealizuje cykl programów lub materiałów poświęconych tematyce Układu Stowarzyszeniowego Ukrainy z UE, związnych z nim reform na Ukrainie oraz doświadczeniom innych krajów członkowskich, w tym polskich.

Skip to content