Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Gruzja > Akademia Partycypacji dla gruzińskich samorządów

Akademia Partycypacji dla gruzińskich samorządów

akademiaFIP1

fot. Klaudia Kosicińska, Warsztaty dla przedstawicieli zachodnich samorządów Gruzji

 

W Gruzji cały czas trwają prace nad budżetem partycypacyjnym. W zeszłym tygodniu zakończyliśmy spotkania z ponad dwustoma mieszkańcami w sześciu miejscowościach rejonu Marneuli, zorganizowane przez lokalnych koordynatorów budżetu partycypacyjnego. Było to rozpoczęcie etapu pisania projektów, który potrwa do końca lipca. Koordynatorzy przez cały ten okres przy wsparciu urzędu kontynuują spotkania.

akademiaFIP3

fot. Klaudia Kosicińska, Mieszkańcy Algeti wypracowują mapę potrzeb miejscowości 

Drugi moduł działań – Akademię partycypacji – rozpoczęliśmy od wizyty studyjnej w Marneuli dla przedstawicieli władz 11 rejonów wybranych w ramach konkursu.

W Kutaisi zakończyły się już pierwsze treningi dla czternastu przedstawicieli pięciu zachodnich municipalitetów (urzędów rejonów) Gruzji, które są zainteresowane wprowadzeniem budżetu partycypacyjnego w swoich rejonach – Ozurgeti w regionie Guria, Charagauli, Saczchere i Ckaltubo w Imeretii oraz Oni w Raczy.

akademiaFIP2

fot. Klaudia Kosicińska, Mieszkańcy Sadachlo podczas warsztatów

Przedstawiliśmy m.in narzędzia partycypacji, opowiedzieliśmy o doświadczeniu Marneuli, omówiliśmy założenia i etapy budżetu partycypacyjnego oraz przygotowanie pracy wewnątrz urzędu. Wśród uczestników znaleźli się m.in zastępca zwierzchnika jednego z urzędów, pracownicy wydziału finansowego, a także przedstawiciele lokalnej organizacji NGO.

Następne szkolenia – dla przedstawicieli samorządów wschodniej strony Gruzji – rozpoczęły się w poniedziałek w Marneuli.

 

autor: Fundacja Inna Przestrzeń

Projekt „Od budżetu do działania – liderzy partycypacji” jest współfinansowany ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

                                     fip            344 square-one caucasus             marneulis-municipalitetis-gerbi

Skip to content