Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > „Training for Short-Term Election Observers” po raz trzeci

„Training for Short-Term Election Observers” po raz trzeci

STO1

fot. Ewa Pintera

W dniach 2-3 lipca 2016 r w siedzibie FSM po raz trzeci odbyło się szkolenie „Training for Short-Term Election Observers” przeznaczone dla osób planujących uczestnictwo w misjach obserwacyjnych wyborów organizowanych przez OSCE/ODIHR oraz Unię Europejską.

Swoją wiedzą z uczestnikami podzielili się doświadczeni trenerzy i wieloletni obserwatorzy – Robert Lech i Grzegorz Lewocki, którzy przedstawili kwestie organizacji procesu wyborczego i jego obserwacji, rolę obserwatorów krótkoterminowych oraz praktyczne wskazówki, jak prowadzić obserwację.

 

STO3

fot. Ewa Pintera


Uczestnicy pracowali również w grupach, gdzie zastanawiali się nad zagadnieniami zachowania bezpieczeństwa podczas obserwacji, współpracy z partnerem oraz lokalnym zespołem, obowiązkami i prawami obserwatora oraz zadaniami podczas poszczególnych etapów misji wyborczej tj: podczas zapoznawania się z obszarem obserwacji, otwarcia i zamknięcia lokalnej komisji wyborczej, samego głosowania oraz zliczania głosów.

 

STO2

fot. Ewa Pintera

Gościnnie w szkoleniu wzięli udział Milena Yotova z Departamentu Demokracji i Obserwacji Wyborów Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Unii Europejskiej (EEAS EU) oraz Alexey Gromov z OSCE/ODIHR, którzy przedstawili kwestie organizacji misji wyborczych i rekrutacji obserwatorów przez swoje macierzyste jednostki.

O swoim własnym doświadczeniu bycia początkującym obserwatorem opowiedziała Karolina Mazurczak, absolwentka pierwszego szkolenia „Training for Short-Term Election Observers” i obserwator w ramach misji wyborczych OSCE/ODIHR na Ukrainę.

Jeszcze raz dziękujemy trenerom i wykładowcom za inspirujące prezentacje, zaś uczestnikom za aktywny udział w szkoleniu oraz życzymy wielu udanych i bezpiecznych misji!

Szkolenie zostało sfinansowane ze środków programu „Wsparcie Demokracji” finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content