Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Wymiana doświadczeń między polskimi i ukraińskimi samorządowcami

Wymiana doświadczeń między polskimi i ukraińskimi samorządowcami

Wizyty studyjne w sześciu polskich miastach były kolejnym etapem realizacji projektu „Zwiększenie udziału mieszkańców w planowaniu strategicznym i planowaniu świadczenia usług publicznych w nowych połączonych hromadach na Ukrainie” realizowanego przez Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Miast Ukrainy.

Do udziału w projekcie, kierując się podobną wielkością miast gości i gospodarzy oraz określonymi przez ukraińskich samorządowców obszarami zainteresowań, wybrano sześć miast. W dniach 16-19 maja Kobyłka, Mszczonów, Wieruszów, Solec Kujawski, Nowy Tomyśl oraz Kostrzyn n/Odrą przyjęły przedstawicieli pięciu ukraińskich nowo połączonych hromad z obwodów tarnopolskiego i chmielnickiego.

Celem pobytu w Polsce było przekazanie ukraińskim gościom doświadczeń polskich samorządów w zakresie planowania strategicznego oraz świadczenia usług publicznych. Liczne spotkania przygotowane przez miasta-gospodarzy i rozmowy były dla merów i innych przedstawicieli gmin ukraińskich inspiracją do rozpoczęcia prac nad „Kierunkami rozwoju strategicznego hromady” oraz wyborem usług publicznych, których jakość chcieliby poprawić. Podczas wspólnego warsztatu na zakończenie wizyty studyjnej goście mogli przedyskutować swoje doświadczenia. W trakcie spotkania Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura ZMP omówił krótko proces decentralizacji w Polsce oraz analogie ze zmianami wprowadzanymi na Ukrainie. Dobrym podsumowaniem wizyt w polskich miastach była prezentacja Adama Grzegrzółki, dyrektora Biura Organizacji Urzędu m. st. Warszawy, poświęcona organizacji obsługi klienta w Urzędzie m.st. Warszawy. Gościem podsumowującego warsztatu była także Iryna Suchovych, I Sekretarz Ambasady Ukrainy w Polsce.

W czerwcu w każdej z ukraińskich hromad uczestniczących w projekcie rozpocznie się cykl warsztatów poświęconych wypracowaniu „Kierunków rozwoju strategicznego hromady”.

Alicja Stachowiak, kierownik projektu, specjalista ds. współpracy zagranicznej, Biuro ZMP

Skip to content