Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > W Kijowie odbyło się szkolenie dla dziennikarzy dot. bezpieczeństwa cyfrowego

W Kijowie odbyło się szkolenie dla dziennikarzy dot. bezpieczeństwa cyfrowego

W treningu wzięło udział 12 przedstawicieli lokalnych mediów z obwodów donieckiego i ługańskiego uczestniczących w projekcie Związku Ukraińców w Polsce oraz 2 dziennikarzy z Donieckiej Telewizji Obwodowej DoTeBe.

Program szkolenia objął m. in. przegląd ataków cyfrowych na media ukraińskie w latach 2012-2015 oraz wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w sieciach społecznościowych. Trenerzy tłumaczyli, jak uchronić konta pocztowe i społecznościowe przed atakami hakerów oraz jak szyfrować informacje przechowywane na komputerach i innych sprzętach elektronicznych. Dziennikarze zapoznali się również z narzędziami zabezpieczającymi przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, utratą haseł.

Trening poprowadzili eksperci ze Szkoły Bezpieczeństwa Cyfrowego – Mykola Kostynian i Iryna Chuliwska, a także Witalij Moroz z „Internews Ukraina” – ukraińskiego partnera ZUwP.

Trzydniowe szkolenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Rozwój dziennikarstwa analitycznego i informacyjnego w mediach regionalnych Zagłębia Donieckiego”. W kolejnych etapach zaplanowano treningi dot. współczesne narzędzia pracy dla dziennikarzy oraz strategii biznesowej dla mediów regionalnych, a także projekt artystyczny w mieście przyfrontowym.

Skip to content