Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Ukraińskie kluby dialogu obywatelskiego łączą się w ogólnokrajową sieć

Ukraińskie kluby dialogu obywatelskiego łączą się w ogólnokrajową sieć

FRDL2

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Centrum Szkoleniowe w Szczecinie oraz Instytut Demokracji im. Pyłypa Orlyka zapoczątkowały realizację projektu „Oddolne wsparcie reformy samorządowej na Ukrainie. Ukraińska sieć klubów dialogu obywatelskiego”.

To już trzeci z kolei projekt, który ma na celu zainicjowanie oraz udoskonalenie konstruktywnego i efektywnego dialogu w gromadach Ukrainy w formie klubów obywatelskiego dialogu (KDO). Pomysł klubów to rezultat wieloletniej współpracy i owocnego dialogu obu partnerów. Kluby działają w niewielkich miastach w obwodach chersońskim, mikołajewskim, charkowskim, dniepropietrowskim, połtawskim, kirowogradzkim, winnickim oraz czerkaskim.

16 marca w Czerkasach spotkali się liderzy wybranych klubów założonych w latach 2014-2015. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń oraz wypracowania rekomendacji dla nowych klubów, które lada moment rozpoczną swoją działalność. Razem z polskimi ekspertami wypracowano plan utworzenia sieci KDO oraz wyznaczono zasady współpracy między klubami wiodącymi i nowoutworzonymi.

FRDL1

Kolejnego dnia rozpoczęła się dwudniowa konferencja, która zgromadziła blisko 50 aktywistów – liderów zarówno dotychczasowych, jak i nowych klubów. Jak podkreśliła ekspertka, Oksana Kolisnyk, celem projektu jest zrobienie kolejnego kroku na drodze do stworzenia samorządnego społeczeństwa w gromadach Ukrainy. Wtórował jej Przemysław Fenrych: – Chcemy, aby samorząd lokalny w Ukrainie opierał się na ludziach, którzy w danym miejscu mieszkają. – Polski ekspert i koordynator z ramienia FRDL podkreślił jednocześnie znaczenie dialogu: – Ludzie zazwyczaj umieją mówić, ale nie umieją słuchać się nawzajem, dostrzec myśli innego człowieka. Publiczna dyskusja często zamienia się w kłótnię i krzyk. Musimy zrozumieć, że bez dialogu nie może być mowy ani o wspólnym działaniu, ani o solidarności.

Zdjęcia: Viktoria Czerkasowa. Tekst opracowany w oparciu o notatki jej i innych autorów na stronie projektu: https://www.facebook.com/ProzoraUkraina/?fref=ts

Skip to content