Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Ukraina > Ukraińskie Kluby Dialogu Obywatelskiego

Ukraińskie Kluby Dialogu Obywatelskiego

Projekt „Kluby Dialogu Obywatelskiego. Obywatelskie wsparcie reformy samorządowej w Ukrainie” realizowany jest przez Centrum Szkoleniowe Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji.

Kluby Dialogu Obywatelskiego na Ukrainie rozwijają się i odnoszą pierwsze sukcesy. Miało ich powstać w roku 2015 czternaście, powstało piętnaście, przy czym najmłodszy w mieście Szczastie na Ługańszczyźnie. Miało się w nich odbyć łącznie 56 spotkań dyskusyjnych, odbyło się 90. I licząc tylko te formalne, bo znacznie więcej było roboczych, które kluby wyznaczały sobie same. Na początku grudnia liderzy klubów otrzymali dyplomy i doprawdy nie wiadomo kto miał w czasie tego wręczania większą satysfakcję – Polacy, czy Ukraińcy.

 Wiktoria Necwitajlo ze Szczastia

Wiktoria Necwitajlo ze Szczastia

Sukcesy klubów budzą szacunek – wymieńmy tylko niektóre. Oto Pyriatyn, miasto na Połtawszczyźnie. Inspiratorami klubu są władze miasta, w klubowej aktywności nie poprzestają na słowach. Klub realizuje konkretne konsultacje społeczne, a ostatnie dzieło klubu to budżet partycypacyjny. Będzie funkcjonował już w roku 2016. Domaniwka w obwodzie mikołajowskim to w zasadzie duża wieś, choć zarazem siedziba władz rejonu. Tutaj klub realizował dwa programy: cykl dyskusji i negocjacji w sprawie łączenia gromad (ostatnia narada była na temat: dlaczego nam się nie udało połączyć?) oraz program małych grantów „Domaniwka własnymi rękoma”. W Terniwce koło Pawłogradu klub postanowił pracować w społeczności szkolnej: zebrali się razem nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i młodzież. Okazało się, że są przestrzenie ważne dla wszystkich i możliwe do rozwiązania. Jak choćby dożywianie dzieci… Choroszewe pod Charkowem – tu sukces jest innej natury. W tej wiosce nigdy żadne obywatelskie debaty nie miały miejsca. Wszystkie próby kończyły się kłótnią i rozejściem się do domów. Tej jesieni spotkali się już pięć razy, rozmawiają coraz konkretniej, a jeden z uczestników został głową wsi. Nie ma tu miejsca, by opowiadać o wszystkich klubach, więc jeszcze tylko Dawidów pod Lwowem. Lider klubu nie bardzo mógł się dogadać z miejscowymi władzami. A pomysłów miał sporo i w ramach klubu skutecznie je realizował: a to sprzątanie wokół pomnika na święto konstytucji Ukrainy, a to festiwal sernika. W klubie zgromadził ekipę głównie młodą, wystartował w październikowych wyborach i… został najmłodszym głową wsi na Ukrainie. Ma 21 lat – warto obejrzeć filmik z jego udziałem, gdzie opowiada w nim także o klubie (https://www.facebook.com/hromadsketv/videos/1073478949339134/?fref=nf).

Naradaw Terniwce

 Narada Klubu DIalogu Obywatelskiego w Terniwce

Skuteczność projektu jest w jakimś stopniu także efektem 15-letniej lojalnej współpracy partnerów: Instytutu Demokracji im. Pyłypa Orlyka z Ukrainy i Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z Polski. Tej wieloletniej współpracy podczas konferencji w Czerkasach pogratulował partnerom Krzysztof Stanowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej wręczając pięknie w miedzi wyryte podziękowanie. To zobowiązuje: FRDL i IDPO chcą, by w 2016 roku powstało kolejnych 14 klubów, by utworzyły sieć wspierających się podmiotów, by razem utworzyły szkołę liderów KDO.

Autor: Centrum Szkoleniowe Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

Stopka PKWD 150 RGB pl

Skip to content