Aktualności

Po swańsku czyli lokalnie

Konsultacje w redakcji miesięcznika „Svaneti”. Pierwszy z lewej ekspert Piotr Krysiak, obok redaktor naczelny gazety Bidzina Museliani Fot. Agnieszka Nowińska

 „Swaneti” to jedyna prywatna gazeta z prowincji Dolna Swanetia. Miesięcznik ukazuje się regularnie od kilkudziesięciu lat w rejonie Lentechi. Naczelnym redaktorem jest Bidzina Museliani

W połowie listopada zakończyły się konsultacje w redakcji „Swaneti” prowadzone przez Piotra Krysiaka – wydawcę pięciu lokalnych tytułów w centralnej Polsce.  Przez tydzień z polskim ekspertem spotykała się cała redakcja – redaktor naczelny i trzech dziennikarzy. Tematy spotkań dotyczyły przede wszystkim szaty graficznej gazety, fotografii prasowej a także kolportażu i pozyskiwania ogłoszeń drobnych.

Redaktorzy „Swaneti” doskonale rozumieją znaczenie lokalnej tematyki. W gazecie publikowane są tylko i wyłącznie lokalne informacje. Taka polityka przynosi bardzo dobre efekty: w co drugiej rodzinie w rejonie Lentechi gazeta jest czytana. Redakcja ma 600 prenumeratorów, co jak na mały wiejski rejon jest wynikiem bardzo dobrym.
Warto dodać, że w ramach tego samego tegorocznego projektu „Gruzja – gazety lokalne w mobilnej rzeczywistości”, realizowanego przez Towarzystwo Demokratyczne Wschód z organizacją partnerską z Gruzji Caucasus Center for Journalists, Cotne Museliani uruchomił już portal „Svanetnews.ge”.

Agnieszka Nowińska, koordynator projektu

Skip to content