Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Warsztaty „Efektywna komunikacja na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Birmie”

Warsztaty „Efektywna komunikacja na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Birmie”

Warsztaty “Efektywna komunikacja na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Birmie” były ostatnim elementem tegorocznych działań Fundacji Res Publica w Birmie. W dniach 14-17 listopada 2015 do udziału w warsztatach zaproszono dwunastu przedstawicieli lokalnych NGO/SCO z miejscowości Myitkyna w stanie Kachin. Warsztaty były prowadzone przez dwuosobowy zespół trenerski: Aleksandra Minkiewicz – specjalistka public relations oraz wieloletnia koordynatorka programów rozwojowych oraz Pe Maung Same – birmański medioznawca oraz producent filmowy. Przez cztery dni uczestnicy warsztatów wraz z trenerami pracowali nad stworzeniem trzech odrębnych kampanii społecznych, które mogłyby wpłynąć na rozwiązanie lokalnych problemów. Zaw Mun Li, jeden z uczestników warsztatów, podsumował je w następujących słowach: ”To dla nas zupełnie nowa wiedza. Staraliśmy się już organizować oddolne kampanie, ale robiliśmy “po omacku”.

Teraz będzie nam łatwiej zaplanować cały proces od pomysłu do realizacji.” Biorąc po uwagę uwarunkowania kulturowe i społeczne zdecydowaliśmy się zaprosić do udziału różnorodny zespół trenerski. Z jednej strony chcieliśmy jak najlepiej przedstawić szeroką tematykę warsztatów, ale zarazem istotne było dla nas by odpowiedzieć na problemy i wyzwania zgłoszone przez samych uczestników. Dzięki zaproszeniu trenera z Birmy mamy przekonanie, że mogliśmy dużo lepiej umiejscowić tematykę warsztatów w lokalnej kulturze i tradycji stanu Kachin. Pe Maung Same, birmański trener mówił: “Bardzo się cieszę, że mogliśmy przez te cztery dni dzielić się naszą wiedzą z młodymi liderami z Myitkyiny. To moja pierwsza wizyta w tym mieście, ale tak jak w innych częściach Birmy, gdzie prowadzę warsztaty, dostrzegam podobne trudności i wyzwania.

Jest bardzo dużo motywacji i energii w społeczeństwie, brakuje nam jednak często narzędzi i wiedzy. Ważne jednak by nie zapominać o naszej historii i specyfice kulturowej, bez których narzędzia i wiedza będą niezrozumiałe. Mam nadzieję, że podobnych warsztatów będzie co raz więcej w mniejszych miastach i wsiach.”

Skip to content