Aktualności

Fundacja Solidarności Międzynarodowej > Aktualności > Mjanma/Birma > Birma – warsztaty dokumentalne w stanie Kachin

Birma – warsztaty dokumentalne w stanie Kachin

Projekt “Razem dla Birmy – Warsztaty dokumentalne w Kachin” prowadzony jest przez fundację Res Publica. W dniach 2-18 października w Myitkyinie (Stan Kachin) trzech trenerów – Shunn Lei Swe Yee, Piotr Stasik oraz Maciej Kuziemski przeprowadziło 15 dniowe warsztaty dotyczące realizacji filmów dokumentalnych i ich roli we współczesnej przestrzeni społeczno-kulturowej. Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy dwanaście osób, które współpracują z lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Warsztaty były pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w Stanie Kachin przez międzynarodowe organizacje pozarządowe i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczestników oraz lokalnej społeczności.

Dzięki wspólnej pracy w trakcie warsztatów powstała etiuda dokumentalna pt.”3 dni w Myitkyinie”, która w przyszłym roku będzie prezentowana na festiwalach filmów dokumentalnych. W ramach dalszej części projektu, już po zakończeniu warsztatów, uczestnicy w raz z lokalnymi organiarzami z którymi współpracują, zrealizowali dziesięć krótkich materiałów wideo. Ah Kee Sumdu, jedna z uczestniczek projektu tak posumowała warsztaty “Takiego warsztatujeszcze nikt w Myitkyinie nie organizował. To ogromna szansa dla nas i lokalnych organizacji. Praca z trenerami znacznie rozszerzyła naszą wiedzę. Co więcej pozwoliła nam uwierzyć w nasze umiejętności i to że możemy po warsztatach sami realizować projekty dokumentalne.” 31 października w Myitkyinie odbył się pokaz materiałów wideo zrealizowanych przez uczestników warsztatów. W wydarzeniu uczestniczyło około 50 osób reprezentujących międzynarodowe oraz lokalne organizacje pozarządowe i społeczne. Jedną z części tego spotkania była dyskusja prowadzona przez koordynatora projektu – Bartosza Kozakiewicza, na temat roli filmu dokumentalnego jako narzędzia promocji dla lokalnych organizacji. Ostatnim elementem spotkania było głosowanie, które wyłoniło trzy zwycięskie produkcje wideo zrealizowane przez uczestników warsztatów. Trzech zwycięzców – Peter Naw Aung, Bum Wyne i Htoi Aung, wraz z lokalnymi organizacjami z którymi współpracują, otrzymało zestawy filmowe składające się z kamery, statywu, mikrofonu oraz akcesorów. Zestawy te będą dostępne dla lokalnych organizacji na zasadzie nieodpłatnego wypożyczenia.

Po zakończeniu dyskusji Peter Aung podsumował projekt w następujących słowach “Jestem bardzo zadowolony, że mogłem uczestniczyć w tych warsztatach. Możliwość prezentacji naszych produkcji wideo na otwartym pokazie to dla nas niesłychane wydarzenie. Jesteśmy bardzo zmotywowani do dalszego działania. Postanowiliśmy stworzyć Kachin Documentray Group, której celem jest dokumentowanie przemian w Myitkyinie i Stanie Kachin.

Projekt  współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Program WSPARCIE DEMOKRACJI 2015.

Skip to content